Praha 17. marca 2022 – Predmetom májovej návštevy českej vládnej delegácie v katare by mohli byť aj možné dodávky skvapalneného zemného plynu od jedného z najväčších svetových producentov. Naznačili to české Hospodářské noviny s tým, že rokovania o tejto problematike nevylúčili ani ministri, ktorí budú členmi delegácie.

Oficiálne majú českí predstavitelia podpísať dohodu o zabránení dvojitého zdanenia a možnosti katarských firiem investovať do výstavby českých diaľnic a železníc. Podľa neoficiálnych informácií sa pripravujú aj na rokovanie o možných dodávkach LNG, uviedli HN.  

„Primárne ide z mojej strany o rokovanie týkajúce sa zapojenia katarských investorov do PPP projektov. Je ale prirodzené, že sa dostaneme aj k iným témam,“ povedal minister dopravy Martin Kupka.

Podobne reagoval aj minister financií Zbyněk Stanjura, ktorý ide podpisovať zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia, ale rokovania na tému dovozu LNG nevylúčil.

Neodmietol ju ani minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, v ktorého kompetencii je energetická politika krajiny. Zdôraznil však kľúčovú pozíciu Európskej únie ako vyjednávača o dodávkach skvapalneného plynu vzhľadom na vyššiu šancu dosiahnuť výhodnejšie podmienky, najmä z cenového hľadiska.

Česko pred niekoľkými mesiacmi avizovalo záujem o získanie podielu v niektorom LNG termináli v okolitých krajinách, čo je nakoniec aj súčasťou vládneho programu premiéra Petra Fialu. „Samozrejme, kupovať si podiel v LNG termináli bez samotnej zmluvy o dodávkach nemá zmysel,“ povedal pre HN zdroj blízky vláde, ktorý zámer českej delegácie jednať o tejto veci v Katare potvrdil s tým, že do úvahy prichádzajú aj producenti ako USA a ďalší.

Dodávky z – Česku najbližšieho – poľského terminálu Swinoujscie sú podľa HN problematické vzhľadom na nedostatočné prepojenie plynárenských sústav oboch krajín, ako aj koniec poľského dlhoročného kontraktu s Gazpromom v tomto roku. Poľsko, ktoré sa chce kompletne „odstrihnúť“ od ruských dodávok, považuje terminál spolu s plynovodom Baltic Pipe za kľúčové z hľadiska bezpečnosti dodávok.

Pravdepodobnejší scenár predstavuje získanie podielu v niektorom z dvoch terminálov plánovaných Nemeckom, s ktorým je česká infraštruktúra prepojená veľmi dobre. „Vláda chce jednať so všetkými, ktorí pripadajú do úvahy. V súčasnosti je najpravdepodobnejšie práve Nemecko,“ dodal zdroj pre HN.

Niektorí obchodníci tiež zdôrazňujú potrebu získať podiel v termináli, bez ktorého fakticky nie je možné doviezť LNG do Česka. Niekoľkokrát sa o to pokúšal aj majiteľ spoločnosti Carbounion Bohemia Petr Paukner, jeho snaha napriek úspešnému rokovaniu s Qatargasom však stroskotala.

„Skúšal som nakúpiť LNG v Katare, čo by sa aj podarilo, keďže boli vždy veľmi ústretoví. Ale vždy to stroskotalo na možnosti spracovať LNG na normálny plyn, čo je možné len v prístavoch,“ priblížil pre HN s tým, že na prepravu väčších objemov LNG do Česka je potrebné najprv vybudovať dodatočné kapacity v prístavných termináloch.

Foto: Qatar Energy