Sofia 2. februára 2022 – Grécko-bulharská spoločnosť ICGB AD poverená výstavbou plynovodu Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) privítala konečné investičné rozhodnutie o výstavbe terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) pri gréckom meste Alexandroupolis ako veľkú šancu na zvýšenie kapacity plynového prepojenia medzi oboma krajinami. Informoval o tom portál euractiv.com.
Konečné investičné rozhodnutie (FID) na výstavbu nezávislého systému zemného plynu v Alexandroupolise prijali akcionári gréckej spoločnosti Gastrade SA 27. januára. FID je posledným a najdôležitejším míľnikom pred spustením fázy výstavby projektu. Jeho podielnikmi sú rodina Copelouzovcov, GasLog Cyprus Investments, grécka plynárenská spoločnosť DEPA Commercial, grécky prevádzkovateľ plynárenskej siete DESFA a bulharský Bulgartransgaz.
LNG terminál má podľa ICGB AD veľký význam pre komerčné aktivity IGB, pretože vytvorí podstatne viac príležitostí na prepravu plynu cez prepojenie dlhé 182 km, spájajúce Stara Zagoru v Bulharsku a Komotini v Grécku.
Vybudovanie a prevádzka LNG terminálu Alexandroupolis podľa spoločnosti Gastrade prispeje k energetickej bezpečnosti, likvidite a diverzifikácii nielen v prípade Grécka, ale celej juhovýchodnej Európy. Posilní tiež strategickú úlohu Grécka a ponúkne alternatívne zdroje a trasy pre dodávky zemného plynu do oblasti.
Plánovaná FSRU jednotka s ročnou kapacitou približne päť miliárd kubických metrov plynu bude napojená na plynovodnú sústavu Grécka 28 km dlhým potrubím, cez ktoré sa bude splyňovaný LNG prepravovať do trhy Grécka, Bulharska a širšieho regiónu, od Rumunska, Srbska a Severného Macedónska až po Moldavsko a Ukrajinu.
Očakáva sa, že terminál bude v prevádzke do konca roka 2023, pričom zmluvná kapacita spätného splyňovania už teraz dosahuje až 50 % jeho technickej kapacity 5,5 bcm ročne.
Vladimir Malinov, výkonný riaditeľ bulharského prevádzkovateľa prepravnej sústavy Bulgartransgaz, uviedol, že účasť bulharského štátu ako akcionára na projekte prispeje k posilneniu trhu so zemným plynom v juhovýchodnej Európe, čo umožní prístup k alternatívnym dodávkam aj zo Spojených štátov, Egypta, Kataru a iných do Bulharska a susedných krajín.
V samostatnom vyhlásení ICBG vyjadrila nádej, že záujem trhu o grécko-bulharské prepojenie získa „ďalšiu vzpruhu“, čím sa otvoria nové príležitosti na zvýšenie kapacity plynovodu. „Strategická poloha IGB a jeho blízkosť k LNG terminálu poskytne technologické výhody pri preprave zemného plynu spotrebiteľom v Bulharsku, čím sa posilní pozícia krajiny na energetickej mape regiónu,“ uviedla ICGB.
Dokončenie terminálu podľa spoločnosti zvýši využitie kapacity IGB, čo umožní prepravu väčšieho množstva zemného plynu do regiónu juhovýchodnej Európy a príležitosť pre ICGB zvýšiť kapacitu plynovodu na 5 bcm ročne a zabezpečiť reverzný tok zemného plynu na tejto trase. To umožní dostať dodávky plynu za konkurencieschopné ceny z rôznych nových zdrojov, ako sú USA, Katar, Alžírsko, k bulharským spotrebiteľom, dodala ICGB.
Jediným problémom tak zostáva fakt, že prepojenie Grécka a Bulharska je stále vo výstavbe, pripomína euractiv.com. Pre omeškania, spôsobené gréckou spoločnosťou zodpovednou za výstavbu, Bulharsko údajne prichádza o 750.000 eur denne. Bulharské straty tak za posledný rok dosiahli viac ako 250 miliónov eur, uviedol nedávno bulharský minister energetiky Alexander Nikolov.
Bulharská štátna plynárenská spoločnosť Bulgargaz je v súčasnosti vyšetrovaná. pretože nedokázala zabezpečiť plyn z Azerbajdžanu alternatívnymi trasami.
Bulharsko a Azerbajdžan majú zmluvu, podľa ktorej bude Bulharsko dovážať 1 mld. m3 azerbajdžanského plynu ročne cez IGB. Alternatívnymi cestami sa však do Bulharska dostalo len obmedzené množstvo azerbajdžanského plynu, ktorý je lacnejší ako ruský.
Bulharsko potrebuje na svoju ročnú spotrebu 3 bcm plynu ročne a jeho dohoda s Azerbajdžanom vo výške 1 bcm ročne je prvým významným krokom k zníženiu závislosti krajiny od ruského Gazpromu.
Foto: Gastrade