Sofia 29. decembra 2021 – Bulharský štátny importér zemného plynu, spoločnosť Bulgargaz napísala Štátnej národnej bezpečnostnej agentúre (DANS) správu, podľa ktorej sa konkurenčné záujmy snažia o sabotáž ohrozením dohody medzi Bulharskom a Azerbajdžanom o dovoze 1 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne. Téme sa venoval bulharský Euractiv.

Podľa listu z 21. decembra, do ktorého Euractiv nahliadol, Bulgargaz prezentoval DANS-u svoje obavy, že zainteresované strany v rozpore s obchodnými tajomstvami zverejnili dôverné informácie o svojej zmluve s Azerbajdžanskou plynárenskou spoločnosťou (AGSC) z roku 2013.

To podľa štátneho dovozcu oprávňuje Azerbajdžan ukončiť zmluvy s Bulgargazom. Kontrakt na dovoz 1 miliardy kubických metrov azerbajdžanského plynu ročne, čo je približne jedna tretina spotreby krajiny, ponúka prvú skutočnú alternatívu k dovozu ruského plynu, pripomenul Euractiv.

Takmer 100-percentný ruský monopol na dovoz plynu do Bulharska sa pravdepodobne naruší, keď sa koncom roka 2022 dokončí grécko-bulharské prepojenie (IGB). Medzitým Azerbajdžan súhlasil s predajom menších objemov plynu Bulgargazu  pri využití existujúcich prepojení medzi Bulharskom a Gréckom.

Dohoda, ktorú Bulgargaz uzavrel s AGSC, je pre Bulharsko považovaná za veľmi výhodnú, najmä vzhľadom na súčasný prudký nárast cien energií. Ak sa konkurencii podarí sabotovať kontrakt, štátnemu importérovi hrozí, že príde aj o bankovú záruku vo výške 73 miliónov dolárov, čím sa dostane do ťažkej finančnej situácie, tvrdí Euractiv.

Jednou z entít, ktorá mala byť podľa správy Bulgargazu pre DANS zapojená do údajnej sabotáže, je Bulharská plynárenská asociácia (BGA). Spoločnosť, ktorá nemá ani webovú stránku, údajne zverejnila informácie o zmluvách, ktoré by mohli firme privodiť finančný krach.

Vo vedení BGA sú bývalí šéfovia Bulgargazu z obdobia pred rokom 2015. Medzi zakladateľov patrí aj nová štátna tajomníčka ministra energetiky Iva Petrovová. Nový minister energetiky Alexander Nikolov, predtým, ako sa stal námestníkom ministra energetiky v úradníckej vláde v máji 2021, pracoval pre podnikateľku Cvetelinu Borislavovú, expartnerku bývalého premiéra Bojka Borisova.

S jej menom sa spája aj projekt plynovej elektrárne s kapacitou 1 GW v hodnote jednej miliardy eur navrhovaný v bulharskom pláne obnovy. Elektráreň by od Bulharska vyžadovala zvýšenie súčasného dovozu plynu – tri miliardy kubických metrov plynu ročne – o tretinu. Bez diverzifikácie dodávok plynu by toto zvýšenie bolo v záujme ruského Gazpromu, píše Euractiv.

Destabilizácia Bulgargazu by podľa neho pravdepodobne viedla najmä k oveľa vyšším cenám plynu pre bulharských spotrebiteľov. Bulgargaz, spoločnosť s dlhodobými zmluvami, je v tomto roku v lepšej pozícii ako spoločnosti obchodujúce na spotovom trhu. Minulý rok sa jej podarilo doviezť malé množstvá amerického skvapalneného zemného plynu, ktorý bol v tom čase lacný, no v poslednom čase zaznamenal prudký nárast cien.

Ceny, za ktoré Bulgargaz predáva na bulharskom trhu, sú o 30 – 40 % nižšie ako na európskych trhoch, a to vďaka dlhodobým zmluvám s Gazpromom a dovozu azerbajdžanského plynu alternatívnymi trasami. Ak by bol Bulgargaz zlikvidovaný, azerbajdžanský plyn prejde do iných rúk, no ceny nebudú rovnaké, tvrdí Euractiv.

Martin Vladimirov, riaditeľ programu pre energetiku a klímu v Centre pre štúdium demokracie, pre portál povedal, že bulharský štát sa nesnaží viesť aktívny dialóg s Azerbajdžanom s cieľom zmeniť dlhodobú dohodu alebo chrániť záujmy Bulgargazu. Namiesto toho existujú pokusy o odstránenie vedenia spoločnosti, skonštatoval.

Z takéhoto vývoja podľa neho najviac profituje Gazprom, keďže sa spomaľuje diverzifikácia dodávok, pričom ruský monopol na bulharskom domácom trhu uprednostňuje nových hráčov, ktorí sú preňho výhodní. Vladimirov uviedol, že pri absencii diverzifikácie dovozu plynu by plány na výstavbu novej plynovej elektrárne s kapacitou 1 GW znamenali prudký nárast závislosti Bulharska na ruskom plyne.

Bulgargaz na otázku, či príslušné inštitúcie už reagovali na jeho list z 21. decembra napísal, že odpoveď ešte neprišla, ale očakáva sa. Štátna spoločnosť dodala, že jednotlivci „mimo vlády“ citovali dôverné informácie z dohody s Azerbajdžanom v blogoch a v lobistickej korešpondencii, čo vyvolalo mimoriadne ostrú reakciu zo strany Baku.

Azerbajdžanská strana podľa Bulgargazu očakáva, že bude informovaná o vyšetrovaní uniknutých informácií a o právnych krokoch podniknutých proti osobám poškodzujúcim záujmy zmluvných strán.