Brusel 13. decembra 2021 – Európska komisia navrhne krajinám EÚ systém spoločného obstarávania plynu na vytváranie strategických zásob paliva, opatrenie navrhnuté v reakcii na prudko rastúce ceny energií, uvádza sa v dokumente, ktorý koluje v členských štátoch pred štvrtkovým summitom lídrov EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá do dokumentu nahliadla.

Európske ceny plynu vzrástli v októbri na rekordné maximá v dôsledku obmedzených dodávok a vysokého dopytu svetových ekonomík, ktoré sa zotavujú z pandémie. Ceny najprv v novembri klesli, ale v posledných týždňoch sa opäť zvýšili v dôsledku chladného zimného počasia a nižšieho ako očakávaného dovozu z Ruska.

Rastúce ceny energií spôsobili, že vlády sa snažia využívať dotácie a daňové úľavy na ochranu spotrebiteľov pred vysokými účtami a iniciovali výzvy z niektorých krajín na zriadenie systému spoločného nákupu plynu v EÚ.

Návrh na aktualizáciu pravidiel EÚ pre trh s plynom, ktorý má Komisia zverejniť v stredu, predpokladá vytvorenie takéhoto systému. „Návrhy budú zahŕňať umožňujúci rámec pre spoločné obstarávanie strategických zásob plynu regulovanými subjektmi na dobrovoľnom základe,“ uviedla Komisia v dokumente, ktorý sa rozposlala krajinám pred summitom.

Systém „prispeje ku koordinovaným opatreniam EÚ v prípade núdzového stavu v celej Únii“, píše sa v dokumente, ktorý nešpecifikuje detaily fungovania spoločného obstarávania v praxi, uvádza však, že ide o súčasť tlaku Bruselu na posilnenie systémov skladovania plynu v EÚ.

„Členské štáty by sa prostredníctvom spoločnej spolupráce na regionálnej úrovni mali v prípade potreby spoľahnúť na skladovanie v iných krajinách,“ píše sa v návrhu. Skladovanie by sa tak podľa neho stalo súčasťou hodnotenia rizík bezpečnosti dodávok plynu v krajinách EÚ vrátane rizík súvisiacich so zahraničným vlastníctvom skladovacej infraštruktúry.

Nižšie objemy z Ruska, ako sa očakávalo, viedli niektoré krajiny EÚ a zákonodarcov k požiadavke na prešetrenie, či Gazprom v posledných mesiacoch zadržiaval dodávky, aby zvýšil ceny plynu v Európe. Spoločnosť opakovane vyhlásila, že si plní všetky zmluvné záväzky týkajúce sa dodávok, zatiaľ čo jej hlavní zákazníci uviedli, že nepožiadali o dodatočné objemy.

Dovoz plynu z Ruska do EÚ bol v októbri až novembri o 25 % nižší ako v rovnakom období roku 2020, zatiaľ čo zásobníky vlastnené Gazpromom v EÚ sú „výrazne nižšie“ ako minulý rok, uvádza sa podľa Reuters v dokumente EK.

Nemecký týždenník Der Spiegel napísal, že Gazprom zrejme nenaplnil prísľub Kremľa, že od 8. novembra začne dopĺňať svoje zásobníky plynu v Nemecku a tým zmierni európsku plynovú krízu. Z údajov združenia Gas Infrastructure Europe vyplýva, že nemecké zásobníky jeho dcérskej spoločnosti Astora sa ešte viac vyprázdnili.

Priemerná úroveň naplnenia zásobníkov podľa týždenníka klesla z 22 na 18 percent. Zďaleka najväčší sklad Astory v Rehdene v Dolnom Sasku je zaplnený len na sedem percent. Naproti tomu zásobníky všetkých ostatných väčších prevádzkovateľov sú zaplnené minimálne z dvoch tretín.