Brusel 10. decembra 2021 – Zoznamu udržateľných investícií, ktorého zverejnenie sa očakáva v nasledujúcich dvoch týždňoch, sa uprostred polemiky o zaradení zemného plynu a jadra medzi „zelené“ či „prechodné“ aktivity ujala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Téme sa venoval portál euractiv.com, pre ktorý to uviedlo niekoľko zdrojov.
Európska únia sa približuje k integrácii jadrovej energie a zemného plynu do udržateľnej finančnej taxonómie bloku – súboru pravidiel, ktorých cieľom je poskytnúť investorom spoločnú definíciu toho, čo je zelené a čo nie, s cieľom nasmerovať viac kapitálu do udržateľných podnikov.
Zoznam činností, ktoré Európa považuje za „zelené“ alebo „prechodné“ investície, bude stanovený v delegovanom akte prijatom Európskou komisiou, v ktorom sa stanovia podrobné vykonávacie pravidlá podľa nariadenia EÚ o taxonómii udržateľných financií prijatého v decembri 2019.
Po niekoľkých neúspešných pokusoch a rastúcej polemike o úlohe plynu a jadrovej energie v energetickom prechode sa do veci zaangažovala von der Leyenová, ktorá vec zobrala „do vlastných rúk“, tvrdia zdroje EURACTIV-u.
„Je možné, že delegovaný akt bude predložený kolégiu komisárov budúci týždeň,“ povedal Pascal Canfin, vplyvný francúzsky europoslanec, ktorý predsedá silnému výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie. „Záležitosť je teraz v rukách Ursuly Von der Layenovej,“ dodal.
Bas Eickhout, holandský zákonodarca EÚ zo strany Zelených, ktorý je jedným z autorov nariadenia o taxonómii, potvrdil, že záležitosť teraz dosiahla najvyššiu úroveň v Európskej komisii a delegovaný akt sa stal v Komisii „chefsache“.
V stredu (8. 12.) EÚ schválila prvú časť svojho súboru pravidiel taxonómie, ktorý stanovuje environmentálne kritériá pre investície vrátane obnoviteľnej energie, lodnej dopravy a výroby automobilov, ktoré budú platiť od januára 2022. Zatiaľ však nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o politicky najcitlivejšej časti taxonómie, ktorá sa týka investícií do plynu a jadrovej energie.
Osobná angažovanosť von der Leyenovej podľa euractiv.com svedčí o intenzite zápasu o potenciálnu klasifikáciu jadrovej energie a plynu ako „zelených“ alebo „prechodných“ zdrojov energie.
Legislatívne návrhy predložené Európskou komisiou zvyčajne pochádzajú od jedného z 27 komisárov predtým, ako sa prerokujú v kolégiu a schváli ich predseda Komisie. „Tu je to naopak: je to samotná von der Leyenová, ktorá prostredníctvom svojho kabinetu predloží návrh kolégiu,“ uviedol zdroj z EÚ oboznámený so situáciou.
EK nepotvrdila, či von der Leyenová prevzala vo veci zodpovednosť. S najväčšou pravdepodobnosťou návrh predložia kolégiu komisárov Mairead McGuinnessová, komisárka EÚ pre finančné služby, a Valdis Dombrovskis, podpredseda zodpovedný za ekonomiku, uviedol hovorca exekutívy.
Vzhľadom na interné postupy by mal byť konečný návrh podľa zdroja z EÚ hotový do piatka a budúci týždeň by mal byť predložený kolégiu na schválenie.
Rozdelená Európa a Canfinov návrh k plynu
Európske krajiny sú v tejto otázke hlboko rozdelené. Zatiaľ čo Francúzsko vedie skupinu dvanástich krajín, ktoré podporujú zaradenie jadrovej energie do taxonómie, päť ďalších krajín EÚ vyjadrilo nesúhlas s týmto krokom a Rakúsko dokonca varovalo, že je pripravené napadnúť rozhodnutie na súde EÚ.
Krajiny strednej a východnej Európy presadzujú aj zaradenie zemného plynu ako „prechodnej“ aktivity do taxonómie, pričom argumentujú, že plyn je ne potrebný ako odrazový mostík pri odchode od uhlia, najviac znečisťujúceho paliva.
Europoslanec Canfin predložil návrh, podľa ktorého by plyn a jadrová energia boli zahrnuté do „prechodnej“ kategórie taxonómie – ale len za špecifických podmienok a s prísnymi pravidlami zverejňovania. Základom jeho návrhu je povinné zverejňovanie informácií pre investorov, ktoré by im umožnilo vybrať si, či chcú do svojho portfólia aktív zahrnúť plyn alebo jadrovú energiu. „Bolo by to ako systém opt-in, kde by účastník finančného trhu sám povedal: „plyn a/alebo jadrová energia môžu byť zahrnuté do môjho investičného portfólia, a nie je to pre mňa problém‘,“ vysvetlil Canfin.
Investori ako penzijné fondy „by museli presne povedať, či používajú celú taxonómiu, taxonómiu bez plynu, taxonómiu bez jadrovej energie alebo taxonómiu bez plynu a jadra – to znamená štyri možné kategórie,“ dodal Canfin s tým, že by to poskytlo „potrebnú flexibilitu“.
Konkrétne v prípade plynu by podľa jeho návrhu označenie „prechodné“ uplatňovalo len vtedy, keď nové elektrárne nahradia uhlie pri výrobe energie a emisie sú pod hranicou „do not harm“ princípu nepoškodzovania životného prostredia. Od roku 2030 by platila doložka o ukončení platnosti, po ktorej by investície do nových plynových elektrární už nespĺňali požadované podmienky.
Nakoniec sa podľa euractiv.com zdá čoraz pravdepodobnejšie, že plyn aj jadro budú zaradené do zoznamu udržateľných investícií ako prechodné palivá. „Potrebujeme viac obnoviteľných zdrojov. Sú lacnejšie, neobsahujú uhlík a sú domáce,“ napísala von der Leyenová na Twitteri po októbrovom summite EÚ, na ktorom lídri diskutovali o reakcii bloku na rastúce ceny energií. „Potrebujeme aj stabilný zdroj, jadrový a počas prechodu aj plyn. To je dôvod, prečo predložíme náš návrh taxonómie, “dodala.
Dátum zverejnenia delegovaného aktu taxonómie nie je podľa euractiv.com stále potvrdený, ale Európska komisia tvrdí, že bude zverejnený do konca roka. Podľa niektorých zdrojov by sa tak malo stať spolu s predstavením balíka o plyne 14. decembra, zatiaľ čo iné spomínajú dátum 22. decembra, uzavrel euractiv.com.