Amsterdam 4. novembra 2021 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom je odhodlaná uspokojiť európsky dopyt po plyne a má záujem dosiahnuť vyvážený a predvídateľný trh. Na konferencii Flame Gas and LNG v Amsterdame to v stredu (3. 11.) vyhlásila šéfka spoločnosti Gazprom Export Jelena Burmistrovová. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na rozdiel od spotových a krátkodobých kontraktov, dlhodobé zmluvy naviazané na ropu s klauzulou take-or-pay sú tými, prostredníctvom ktorých možno dosiahnuť vyváženosť a predvídateľnosť, povedala Burmistrovová.
„Znova zopakujem – nemáme záujem ani o rekordne nízke, ani o rekordne vysoké ceny plynu. Tie vedú k degradácii dopytu po plyne v Európe, čo je jednoznačne proti našim záujmom ako výrobcu a dodávateľa plynu,“ zdôraznila. „Chceme vidieť vyvážený a predvídateľný trh, na ktorom my a naši zákazníci môžeme úspešne rozvíjať naše podnikanie,“ dodala.
Dodávky plynu európskym partnerom sa podľa nej od januára do polovice októbra zvýšili o viac ako 15 miliárd metrov kubických alebo o 13 %.
Dlhodobá obchodná stratégia Gazpromu je založená na hodnotení efektívneho potenciálneho dopytu v Rusku a na kľúčových exportných trhoch, preto pre spoločnosť nie je ľahké podporiť prechod na indexáciu viazanú na obchodné uzly a krátkodobé obchodné modely, skonštatovala Burmistrovová.
„Vždy sme stáli za dlhodobými zmluvami s podmienkami take-or-pay a budeme v tom pokračovať. Náš priemysel je kapitálovo náročný a má dlhý investičný cyklus a iba takéto dlhodobé zmluvy môžu poskytnúť dôveru… (a) urobiť trh vyváženým, predvídateľným, a teda ziskovým pre investorov,“ povedala.
Rusko pokrýva tretinu európskej spotreby plynu a jeho zámery v oblasti dodávok sú kritické v čase, keď spotové ceny na celom kontinente prudko vzrástli a zasiahli domácnosti a podniky. Moskva opakovane tvrdí, že svoje zmluvné záväzky v plnej miere plní, hoci Medzinárodná energetická agentúra, niektorí európski politici a analytici hovoria, že by mohla dodávať viac plynu, stabilizovať trh a zastaviť rast cien.
Tie sa opäť zvýšili po tom, ako bola v sobotu (30. 10.) ráno zastavená preprava plynu plynovodom Jamal-Európa smerom na západ a odvtedy prúdi plyn opačným smerom, teda na východ.
Agentúra Interfax tvrdí, že za obrátením toku v Jamale môžu byť tzv. reverzné kontrakty, na základe ktorých západoeurópske firmy kupujú ruský plyn, aby ho následne posielali späť na východ. Jeho odberateľmi by mohli byť niektoré východoeurópske krajiny, ktoré pre spory s Ruskom od neho nekupujú plyn priamo, ale prostredníctvom kontraktov s inými štátmi.
Foto: Istockphoto