Varšava 19. októbra 2021 – Poľsko v pondelok vyzvalo Európsku úniu, aby zrušila alebo odložila časti svojho klimatického plánu Fit for 55. Žiada aj zachovanie minimálnych daňových sadzieb energetických daní, obmedzenie špekulácií na trhu s uhlíkom či zavedenie povinného skladovania plynu Informovali o tom portál euractiv.com a agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že sa tak stalo krátko pred tohto týždňovým summitom EÚ (21. – 22. 10.), na ktorom budú lídri EÚ rokovať aj o reakcii bloku na rastúce ceny plynu a elektriny.
V dokumente, ktorý pred summitom EÚ rozoslalo aj ďalším krajinám, Poľsko uviedlo, že Brusel by mal zmeniť alebo oddialiť časti svojich plánovaných politík v oblasti klímy a varovalo, že ak bude na spotrebiteľov prenesená „nadmerná záťaž“, môžu ciele EÚ v oblasti klímy odmietnuť.
„Mali by sme podrobne analyzovať všetky prvky balíka Fit for 55, ktoré môžu mať negatívny vplyv na cenu energie, a zvážiť ich revíziu alebo odloženie,“ uvádza sa v dokumente. „Nárast cien energií má priamy vplyv na všetkých občanov EÚ a prináša obzvlášť vysoké sociálno-ekonomické náklady, najmä pre najzraniteľnejšie domácnosti, zatiaľ čo EÚ stále čelí hlbokému ekonomickému poklesu spôsobenému pandémiou COVID-19,“ tvrdí v liste Poľsko.
Dokument, do ktorého agentúra Reuters nahliadla, sa zameral na plán EÚ na spustenie trhu s uhlíkom pre dopravu a budovy, ktorý čelí odporu niektorých krajín v súvislosti s obavami, že by mohol zvýšiť účty spotrebiteľom. Európska komisia uviedla, že nový fond EÚ v hodnote niekoľkých miliárd eur ochráni zraniteľných spotrebiteľov pred akýmkoľvek zvýšením cien.
„Osobitný dôraz by sa mal klásť na revíziu systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) alebo zmeny minimálnych úrovní zdaňovania energie (ETD),“ dodáva v odkaze na smernicu EÚ o trhu s uhlíkom a zdaňovaní energie, ktorá stanovuje minimálne sadzby dane z elektriny. Poľsko tvrdí, že EÚ by mala svoje súčasné minimálne sadzby dane z energie zachovať. Brusel chce systém prepracovať, konkrétne skoncovať s oslobodením od dane pre petrolej a zvýšiť sadzby pre iné znečisťujúce palivá.
Daňové zmeny v EÚ vyžadujú jednomyseľné schválenie, čo znamená, že jedna krajina ich môže zablokovať.
Pokiaľ ide o ETS, Poľsko podľa euractiv.com navrhuje reformu zahŕňajúcu kroky na obmedzenie špekulácií zavedením „transakčných limitov alebo dane z transakcií pre finančné subjekty“ pôsobiacich na trhu s uhlíkom v EÚ a „obmedzenia prístupu do systému EU ETS“ spoločnostiam, ktorých emisie sú regulované na úrovni EÚ.
Poľský dokument tiež navrhuje vylúčiť „určité finančné subjekty“, ako sú banky a zaisťovacie fondy, z aukcií ETS v prvom štvrťroku každého roka, aby mali spoločnosti, na ktoré sa vzťahuje ETS, dostatok času na nákup kvót na trhu.
Poľsko tiež vyzvalo EÚ, aby vytvorila nové finančné mechanizmy na zníženie energetickej chudoby a zaviedla povinnosť skladovať plyn pre každú krajinu EÚ.
Dokument podľa euractiv.com navrhuje aj opatrenia voči ruskému Gazpromu, aj keď v dokumente spoločnosť nemenuje. „Dodávky plynu nemožno považovať za politický nástroj.“ Ponechanie existujúcich potrubí a skladovacích kapacít vo veľkej miere nevyužitých v dôsledku nedostatku dodávok je jasným znakom manipulácie s trhom,“ uvádza sa v dokumente, v ktorom sa vyzýva na „okamžité“ spustenie postupov „s cieľom zabrániť nezákonným praktikám dominantných dodávateľov na dodávateľskom trhu “.
ETS pre budovy a dopravu kritizovali aj enviro ministri
Aktuálne klimatické ambície EÚ predstavené v balíku Fit for 55 sa od jeho letného predstavenia stretávajú s opozíciou zo strany viacerých členských štátov. Plán EK na zavedenie oddeleného trhu s uhlíkom pre cestnú dopravu a budovy popri existujúcom systéme EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS) na zasadnutí ministrov životného prostredia pred dvoma týždňami čelil širokej kritike, a to najmä krajín zo strednej a východnej Európy.
Aj keď Európska komisia tvrdí, že trh s uhlíkom v EÚ má iba obmedzený vplyv na náhle zvýšenie cien, niektoré krajiny strednej a východnej Európy sa obávajú vytvorenia oddeleného systému obchodovania s emisiami pre dopravu a vykurovanie.
Ministri životného prostredia z Poľska, Rumunska a Maďarska počas diskusie poukazovali na ceny energií a zároveň vyjadrili znepokojenie nad týmto návrhom. Krajiny vo východnej Európe sú viac závislé na uhlí, čo znamená, že cena uhlíka by pre nich bola vyššia ako pre krajiny západnej Európy, ktoré majú čistejší energetický mix, argumentovali.
„Už pozorujeme veľmi znepokojivú situáciu v súvislosti s rastúcimi cenami energií a návrhy Komisie môžu situáciu výrazne zhoršiť,“ varoval poľský minister klímy a životného prostredia Adam Guibourgé-Czetwertyński. Vytvorenie samostatného ETS pre dopravu a vykurovanie budov by podľa neho „mohlo viesť k ďalšiemu výraznému zvýšeniu cien energií, najmä v krajinách, kde sa vysoké percento domácností spolieha na uhoľné kotly“.
Jeho pripomienky podporil rumunský minister životného prostredia Barna Tánczos. „Za súčasných okolností zvyšovania cien energií musíme vziať do úvahy kumulatívne efekty implementácie tohto balíka vrátane volatility cien uhlíka,“ povedal.
Rumunsko by mohlo mať s rozšírením ETS problémy pre vyšší podiel energetickej chudoby a starnutie vozového parku, ktorý je viac znečisťujúci ako priemer EÚ, vysvetlil. „Jednotná cena uhlíka pre tieto dva sektory v Európskej únii len prehĺbi rozdiely medzi členskými štátmi,“ varoval Tánczos.