Paríž 6. októbra 2021 – Ak budú vyspočuté pribúdajúce výzvy na zastavenie investícií do nových projektov v oblasti ropy a zemného plynu, ceny vyletia raketovo nahor, čo je veľký problém aj pre vyspelé ekonomiky. Na fóre Energy Intelligence to povedal generálny riaditeľ TotalEnergies Patrick Pouyanne. Informoval o tom portál spglobal.com.
Znižovanie investícií už prispelo k nedávnym cenovým skokom, pričom faktorom je aj rýchle postpandemické oživenie ekonomiky, povedal Pouyanne. „Globálny systém planéty nie je prispôsobený na absorbovanie náhleho, 6 až 7-percentného ekonomického rastu,“ dodal.
Ropný a plynárenský priemysel však podľa neho má „trpezlivosť“ s potrebnými investíciami do energetickej transformácie, povedal Pouyanne, ktorý v tejto súvislosti pripomenul zvýšenie investičnej ponuky spoločnosti na 27 miliárd dolárov v nedávnej dohode s Irákom, ktorá zahŕňa uhľovodíky a slnečnú energiu s cieľom uspokojiť domáce energetické potreby.
Pouyanne zdôraznil, že pri miere prirodzeného poklesu o 4 až 5 % ročne na typickom ropnom a plynovom poli budú stále potrebné nové investície do uhľovodíkov.
„Myšlienka, že by sme mohli prestať investovať do ropných a plynových polí – ak prestaneme investovať v roku 2020, ponecháme všetky tieto zdroje v zemi, do roku 2030 bude dopyt stále možno nie 100, ale 90 miliónov b/d, potom cena raketovo vyletí a potom to aj vo vyspelých krajinách bude veľký problém,“ hovorí šéf TotalEnergies.
Ľudia si podľa neho ťažko dokážu predstaviť, čo znamená transformovať celý energetický systém planéty, ktorý je dnes z 80 % založený na fosílnych palivách a uhlíku, na niečo bez uhlíka. „Je to neuveriteľná úloha. Máme veľa trpezlivosti, aby sme to zvládli. Ale, samozrejme, bude si to vyžadovať investície a náklady,“ povedal. „Tento prechod nebude možný bez akceptovania skutočnosti, že ceny energií budú musieť odrážať tieto obrovské investície, ktoré musíme urobiť pre dekarbonizáciu,“ skonštatoval.
Pouyanne sa vyjadril aj k dopytu po LNG v krajinách závislých od uhlia považovanom za palivo prechodu, ktorý môžu obmedziť aktuálne vysoké ceny. Odchod od uhlia však podľa neho zostáva „základným“ trendom a kupujúci môžu premýšľať o dlhodobejších zmluvách na zamedzenie volatility.
„Cena LNG je príliš vysoká. Mohlo by to znepokojiť niektorých nových zákazníkov, ako sú Bangladéš, Pakistan, India – sme v Indii veľmi aktívni v oblasti LNG a vieme, že po 6 dolároch/MMBtu je ťažké predať náš LNG,“ ozrejmil Pouyanne a dodal, že zákazníci boli motivovaní predchádzajúcimi „nereálne“ nízkymi cenami. „Vzhľadom na to si myslím, že trend prepínania uhlia na plyn je zásadnejší. Uhlie je dnes mimochodom tiež veľmi drahé, ale vieme, že všetky tieto krajiny potrebujú viac a cenovo dostupnej energie,“ uzavrel.