Berlín 31. augusta 2021 – Ruský Gazprom by mohol splniť požiadavky európskej legislatívy na unbundling predajom plynovodu Nord Stream 2 inému nezávislému prevádzkovateľovi prepravnej sústavy. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to tvrdí v článku, o ktorom informoval portál oenergetice.cz.
Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom minulý týždeň prehrala spor o to, či sa na plynovod Nord Stream 2 majú vzťahovať pravidlá vyplývajúce z tretieho energetického balíka EÚ vyžadujúce, aby firmy, ktoré ťažia a predávajú plyn, boli oddelené od jeho prepravy.
Cieľom je zabezpečiť riadnu súťaž na trhu s plynom. Pravidlá majú súčasne zabrániť niektorým nekalým praktikám na trhu s plynom – napríklad, aby spoločnosť prepravujúca plyn bránila konkurentom v prístupe k infraštruktúre, z čoho by sama – ako dodávateľ – mohla profitovať.
Tieto pravidlá sa až do roku 2019 nevzťahovali na prevádzkovateľa plynovodov smerujúcich do EÚ z tretích krajín, pripomína portál oenergetice.cz. Zmena nastala práve v roku 2019, keď už bol Nord Stream 2 vo výstavbe. Konzorcium firiem následne vyhlásilo, že tento krok bol zo strany Bruselu zámerný a mal sťažiť dokončenie plynovodu. V smernici z roku 2019 sa uvádza, že na NS2 sa výnimka nevzťahuje, pretože nebol dokončený do 23. mája 2019.
Spoločnosť Nord Stream 2 AG proti novelizácii smernice aktívne vystupuje. Na Európskom súdnom dvore sa snaží zvrátiť samotnú novelu, pričom rozhodnutie sa očakáva v roku 2022, a zároveň sa na základe Zmluvy o energetickej charte domáha náhrady škody na rozhodcovskom súde.
Nord Stream 2 však podľa FAZ nakoniec bude musieť splniť tri základné podmienky pravidiel EÚ: umožniť prístup k plynovodu ostatným dodávateľom, účtovať za prepravu iba ceny schválené energetickým regulátorom a striktne oddeliť prevádzku plynovodu od dodávok plynu.
Práve oddelenie prepravy plynu od jeho dodávok má byť podľa denníka najcitlivejším bodom. Spoločnosť Nord Stream 2 AG už skôr požiadala o certifikáciu ako nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete. Svoju nezávislosť chce dokázať tým, že oddelí prevádzku plynovodu od materskej spoločnosti z účtovného a prevádzkového hľadiska.
O tom, či je oddelenie dostatočné, bude rozhodovať nemecký sieťový regulátor, ktorý sa takémuto oddeleniu údajne nebráni. V rámci posudzovania sa k certifikácii vyjadruje aj Európska komisia, ktorej pripomienky by mal nemecký regulátor zohľadniť.
Úradníci EK však údajne nie sú takejto konštrukcii príliš naklonení a tvrdia, že možnému predaju plynovodu inému subjektu sa nedá vyhnúť. Dá sa preto očakávať, že v rámci vyjadrení od Komisie bude táto požiadavka vznesená, uzatvára portál oenergetice.cz.