Londýn 2. júla 2021 – Odmietnutie Ruska dodávať ďalšie objemy plynu do Európy je „vydieraním“. Povedal to výkonný riaditeľ ukrajinského prevádzkovateľa prepravnej sústavy Sergij Makogon. Je presvedčený, že ruský Gazprom účelovo brzdí dodávky plynu z Európy tým, že odmieta dodávať ďalšie objemy cez Ukrajinu, aby si tak vynútil schválenie schválenie plynovodu Nord Stream 2. Téme sa venoval Financial Times, podľa ktorého ceny plynu v Európe dosiahli aj pre túto situáciu najvyššie zaznamenané hodnoty.
„Európa by nemala súhlasiť s takýmto vydieraním Gazpromu prostredníctvom cien,“ uviedol Makogon pre Financial Times argumentujúc, že Rusko mohlo tento rok zmierniť zdvojnásobenie cien plynu, ak by zvýšilo dodávky. Tie sú zatiaľ v roku 2021 takmer o pätinu nižšie v porovnaní s predpandemickou úrovňou.
Gazprom, ktorý má monopol na vývoz ruského plynovodu, si v utorok (29. 6.) odmietol rezervovať ďalšie objemy cez Ukrajinu na ostro sledovanej mesačnej aukcii určenej na doplnenie vývozu do Európy, čo vyvolalo ďalší rast cien.
Spoločnosť, ktorá v Európe splnila svoje dlhodobé zmluvy, odmietla obvinenie komentovať, minulý týždeň však uviedla, že „optimalizácia“ jeho tokov plynu, ako aj plnenie požiadaviek zákazníkov sú v normále. Vedúci pracovníci spoločnosti predtým naznačili, že po spustení systému Nord Stream 2 bude k dispozícii viac plynu.
Vo štvrtok ceny v Európe na dodávku budúci mesiac dosiahli 36,90 za megawatthodinu, čím prekonali predchádzajúci vrchol dosiahnutý v roku 2008, keď boli ceny ropy takmer dvojnásobné oproti dnešným cenám. Ceny v Spojenom kráľovstve tiež prudko vzrástli, vyskočili takmer o 30 % za jeden deň na 91 pencí/therm (0,0293 MWh).
Aj keď nižšie ruské dodávky nie sú jediným dôvodom zvýšenia ceny plynu, ku ktorým prispela aj dlhá zima s následným vyčerpaním zásob a silnejší globálny dopyt, zástupcovia spoločností a obchodníci spochybňujú zdržanlivosť Gazpromu pri zvyšovaní vývozu.
James Huckstepp zo spoločnosti S&P Global Platts uviedol, že Gazprom riskuje poškodenie vlastnej snahy byť považovaný za spoľahlivého partnera, najmä preto, že preprava plynu do Európy cez ďalšie ruské plynovody má byť budúci mesiac pozastavená. „Zanedbávanie rezervácie prerušiteľnej kapacity cez Ukrajinu počas obdobia údržby severných dodávacích trás ohrozuje jeho tvrdenie, že bude najspoľahlivejším dodávateľom do Európy,“ povedal Huckstepp.
Predstaviteľ Európskej únie uviedol, že Komisia nedisponuje „nijakými náznakmi konkrétneho správania ktoréhokoľvek z našich dodávateľov s cieľom zvýšiť ceny“. Súčasná situácia je podľa neho odrazom dynamiky globálneho trhu. „Všetky regióny EÚ majú teraz prístup k viac ako jednému zdroju plynu, takže sú menej zraniteľné pri obmedzovaní dodávok jednotlivými dodávateľmi,“ dodal..
Proti plynovodu Nord Stream 2, ktorý sa blíži k svojmu dokončeniu, stoja krajiny ako Poľsko, ktoré sa domnievajú, že poskytne Rusku ďalší vplyv na európske dodávky energie, a zároveň podkope pozíciu Ukrajiny tým, že umožní Moskve obísť ju.
Poľský minister zahraničia Zbigniew Rau v stredu (30. 6.) napadol nemeckú podporu plynovodu a vo Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že „dokončenie NS2 spôsobí veľký bezpečnostný deficit na východnom krídle NATO a Ukrajina sa ocitne v bezpečnostnej prázdnote“ .
Niektorí analytici tvrdia, že prechod na takzvané prerušiteľné zmluvy mohol mať vplyv na situáciu v dodávkach. Tieto zmluvy teoreticky umožňujú Ukrajine vytlačiť dodávky Gazpromu v prospech ďalších dodávateľov. „Znamenalo by to, že Gazprom nebude mať žiadnu záruku, že môže dodávať plyn, ku ktorému sa zaviazal kupujúcim v Európe,“ uviedol Laurent Ruseckas, analytik spoločnosti IHS Markit.
Makogon namieta, že prerušiteľné zmluvy boli vzájomne dohodnuté s Gazpromom, a že ukrajinský TSO by bol rád diskutoval o pevných zmluvách, ak by boli tým, čo Rusko chce. „Keby nás Gazprom oficiálne oslovil a požiadal nás „urobme pevné zmluvy „, určite by sme to zvážili a definovali, ako tento problém vyriešiť,“ skonštatoval.
Rusko podľa neho môže v konečnom dôsledku spôsobiť počas nadchádzajúcej zimy výpadok dodávok do Európy, pretože leto je zvyčajne doplňovaním zásobníkov pri nižšom dopyte po vykurovaní. „Európa môže vstúpiť do zimy s veľmi vážnymi problémami,“ uviedol Makogon a odpovedal si na vlastnú otázku, čo ak Gazprom požiada v auguste o ďalšiu kapacitu. „Budeme len radi.“
Foto: picture-alliance/AP Photo