Praha 29. júna 2021 – Jednoznačné zameranie na elektromobilitu zvýši nároky na spotrebu energie a klíme nepomôže tak, ako sa to v poslednom období očakáva. Jej uhlíková stopa až dvojnásobne presahuje doterajšie odhady. Aj takéto závery prezentovali v poslednom čase vedci, ktorých otvorené listy Európskej komisii okrem iného varujú pred existujúcimi štúdiami o výpočte množstva skleníkových plynov z prevádzky elektromobilov a používaný vzorec považujú za chybný. Téme sa venoval portál echo24.cz.

Európska únia sa podľa neho dlhodobo netají snahou navýšiť počet elektromobilov na cestách. Za desať rokov by tak po Európe mohlo jazdiť až 30 miliónov elektrických vozidiel. Je to aj dôsledok pripojenia sa k Zelenej dohode, ktorú predstavila EK. Predajcovia na tento trend už reagujú a napríklad automobilka Škoda Auto nedávno uviedla, že chce do roku 2030 predávať v Európe 50 až 70 % elektromobilov, kým v súčasnej dobe je to menej ako 5 %.

Poprední odborníci a vedci však tento trend spochybňujú a pred jednoznačným zameraním na elektromobilitu varujú. Jednou z organizácií, ktorá svoj nesúhlas prezentovala formou otvorených listov, patrí aj medzinárodná asociácia pre vývoj udržateľných pohonných ústrojenstiev a vozidiel (IASTEC).

V prvom z dvoch otvorených listov zo 17. júna, ktorý podpísalo 171 odborníkov a vedcov z celej Európy, medzi nimi aj dvaja zástupcovia z Českého vysokého učenia technického v Prahe – profesor Jan Macek a docent Oldřich Vítek, vyzývajú Európsku komisiu, aby navrhla ďalšie právne predpisy pre ochranu klímy z odboru dopravy, ktoré by boli technologicky neutrálne a primárne vychádzali z kritérií udržateľnosti a reálnosti pri znižovaní emisií skleníkových plynov.

„My, dolupodpísaní, sme presvedčení o tom, že plánované zmeny v smerniciach o zdaňovaní energie, regulácia CO2 pri osobných automobiloch a ťažkých nákladných vozidlách, tieto body nedostatočne riešia,“ tvrdia experti. Navrhujú preto šesť bodov, ako by sa skleníkové plyny mohli obmedziť. Do pozornosti dávajú najmä alternatívne a plynné palivá, ktoré by sa podľa nich mali využívať bez obmedzenia.

Aj druhú výzvu, z 20. júna, adresovali Európskej komisii odborníci z IASTEC-u. V otvorenom liste sa opierajú o vedeckú štúdiu Thomasa Kocha z Technologického inštitútu v nemeckom Karlsruhe. Vedec v nej rozporuje súčasné výpočty, podľa ktorých sa spotreba elektrickej energie elektromobilov prenásobuje strednou hodnotou CO2 z výroby elektriny. Tento postup považuje za nesprávny, pretože s vyšším dopytom po energii dochádza k vyššiemu výkonu a zároveň rastú emisie oxidu uhličitého práve z výroby elektriny.

Čím viac teda bude pribúdať elektromobilov, tým viac narastú nároky na spotrebu energie. Tieto požiadavky už nebude možné vykryť len obnoviteľnými zdrojmi, s ktorými Európska komisia počíta. „Stojíme za klimatickými dohodami, chceme redukovať CO2. Vyzývame ale Európsku komisiu, aby si uvedomila chybu, ktorú urobila pri kalkuláciách. Elektromobilita je požehnaním len v polovičnej miere, než sa predpokladalo. Jej karbónová stopa dvakrát presahuje odhady,“ zdôrazňujú podľa portálu echo24.cz signatári otvoreného listu.

Súčasne aj v tomto liste odmietajú kritiku alternatívnych palív. Podľa nich by obnoviteľná energia pre výrobu týchto palív mohla s vyššou efektivitou poháňať batériový elektromobil. Asociácia tiež uvádza, že v európskych krajinách by k zníženiu emisií oxidu uhličitého najlepšie prispel naftový hybrid poháňaný zmesou R33, uzavrel portál echo24.cz.

Foto: Joe_Potato|Credit: Getty Images/iStockphoto