Berlín 23. júna 2021 – Európsky súdny dvor zverejní 15. júla svoje rozhodnutie o odvolaní Nemecka proti rozhodnutiu o využití plynovodu OPAL s kapacitou 36 miliárd m3 ročne. Pokiaľ by rozhodol v súlade s marcovým odporúčaním generálneho advokáta súdu a zakázal by zvýšenie kapacity plynovodu, mohli by sa podľa portálu argusmedia.com skomplikovať úvahy o režimoch prístupu, týkajúce sa krátkeho úseku plynovodu Nord Stream 2 aj samotného OPAL-u.
Začiatky sporu siahajú do roku 2016, keď Európska komisia (EK) povolila Rusku zvýšiť objem plynu, ktorý preteká Nemeckom cez OPAL, až na dvojnásobok. Poľsko rozhodnutie napadlo, pretože podľa neho porušuje únijnú zásadu energetickej solidarity. Všeobecný súd EÚ, teda súd nižšej inštancie, to predvlani uznal a Nemecko sa odvolalo.
Poľská žaloba bola podľa hlavného poradcu najvyššieho orgánu únijnej justície oprávnená, pretože v rámci solidarity musí Komisia zvážiť, či nie sú pri rozširovaní infraštruktúry poškodené záujmy niektorej členskej krajiny. „Ak je zjavné, že pri tomto vážení boli opomenuté záujmy jedného alebo viacerých členských štátov, rozhodnutie prijaté EK nespĺňa požiadavky vyplývajúce z uvedenej zásady,“ uviedol generálny advokát Manuel Campos Sánchez-Bordon, podľa ktorého by mal súd zvýšenie kapacity zakázať.
Nemecké odvolanie namieta rozhodnutie súdu z roku 2019, anulujúce zmenu režimu od roku 2016, ktorá umožnila rozšírené používanie OPAL-u ruským, štátom kontrolovaným, Gazpromom. Právnym účinkom rozhodnutia súdu bolo obnovenie reštriktívnejšieho režimu prístupu z roku 2009.
Gazprom bol do veľkej miery schopný vyrovnať vplyv tohto rozhodnutia na dodávky a predaj presmerovaním tokov z plynovodu Nord Stream s kapacitou 55 miliárd m3 / rok, ku ktorému sa Opal pripája, dodávkou plynu cez krátky úsek potrubia Nel s kapacitou 20 mld. m3 ročne do plynovodu Eugal s kapacitou 55 mld. m3, ktorý ide po rovnakej trase a zásobuje rovnaké trhy ako OPAL.
To bolo možné, pretože Eugal bol postavený na príjem tokov z takmer dokončeného plynovodu Nord Stream 2 (55 mld. m3 ročne). Môže to tak byť aj naďalej, aj keď bude nemecké odvolanie zamietnuté, ale plné využitie Nord Stream 2 – ak bude povolené podľa zmeneného režimu prístupu k celoeurópskej plynárenskej infraštruktúre, ktorý tiež Gazprom napáda – by mohlo nechať Eugal bez voľnej kapacity na príjem plynu z plynovodu Nord Stream 1.
Ak spoločnosti Gazprom nebude umožnený väčší prístup k OPAL-u, je podľa argusmedia.com pravdepodobné, že bude ťažké súčasne prevádzkovať Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na plný výkon, čo by mohlo znamenať, že Gazprom by musel pokračovať v dodávkach plynu cez plynovod Jamal – Európa (33 mld. m3 ročne) a cez Ukrajinu, kde si v rokoch 2021-24 rezervoval kapacitu 40 mld. m3/rok.
Jamal-Europe už väčšinu dní dosahuje takmer plnú kapacitu, pričom Gazprom si môže rezervovať ďalšiu kapacitu cez Ukrajinu na pravidelných aukciách.
Režim prístupu k OPAL-u bol dohodnutý s Gazpromom ako podmienka jeho prístupu k plynovodu v dôsledku obáv z narušenia hospodárskej súťaže, najmä v Českej republike.
Dalo by sa tiež očakávať, že uvedenie do prevádzky Nord Stream 2 ešte zmení fyzické toky, aj keď načasovanie, prístup a ďalšie podmienky, za ktorých môže byť povolená prevádzka plynovodu, zostávajú nejasné.
Rozhodnutie súdu z roku 2019, ktorým sa zrušil režim prístupu z roku 2016, to čiastočne urobilo na základe toho, že rozhodujúci orgán nezohľadnil zásadu „energetickej solidarity“ v základných zmluvách EÚ.
Európska komisia odmietla situáciu komentovať „vzhľadom na politickú situáciu, ale aj právne konanie“.
Rozhodnutie očakávané 15. júla môže podľa argusmedia.com ešte viac skomplikovať úvahy o režimoch prístupu, ktoré by sa mohli vzťahovať na krátky úsek Nord Stream 2, spadajúci do pôsobnosti právnych predpisov EÚ, až do vyriešenia právnych problémov Gazpromu, ako aj na samotný OPAL.
Na Eugal sa podobné obmedzenia nevzťahovali. Takmer všetka ponúkaná kapacita bola rezervovaná na viacročných aukciách 6. marca 2017.