Washington 20. mája 2021 – Americká vláda uvoľní sankcie na spoločnosť Nord Stream 2 AG, developera rovnomenného plynovodu a jej šéfa Matthiasa Warniga. Vyplýva to zo správy ministerstva zahraničných vecí zaslanej Kongresu, podľa ktorej sa spoločnosť aj Warnig zapojili do sankcionovateľných aktivít, avšak je v národnom záujme USA sankcie neuvaliť. Informovala o tom agentúra Reuters podľa ktorej USA súčasne zaviedli sankcie na ďalšie ruské plavidlá a subjekty participujúce na výstavbe plynovodu.

Rozhodnutie o výnimkách zo sankcií prichádza v období, keď sa Spojené štáty snažia o nápravu vzťahov s Nemeckom, ktoré sa zhoršili počas úradovania administratívy prezidenta Donalda Trumpa.

Ministerstvo zahraničia uvalilo sankcie na štyri ruské lode vrátane plavidla Akademik Čerskij, ktoré v apríli začalo s kladením potrubí plynovodu v dánskych vodách. Uplatnilo ich aj na ďalších päť ruských subjektov vrátane ruskej námornej záchrannej služby.

„Dnešné kroky demonštrujú záväzok administratívy k energetickej bezpečnosti v Európe, v súlade s prezidentovým prísľubom obnoviť vzťahy s našimi spojencami a partnermi v Európe,“ uviedol minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken v tlačovej správe, vydanej po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom na Islande na okraj zasadnutia Arktickej rady.

Spojené štáty sú odporcami plynovodu Nord Stream 2 už niekoľko rokov a sankciami z decembra 2019 jeho výstavbu zastavili takmer na rok. Po Barackovi Obamovi a Donaldovi Trumpovi je Joe Bide tretím prezidentom, ktorý dokončenie projektu v hodnote 11 mld. USD odmieta, pričom ho označil za „zlý obchod“ pre Európu. Washington tvrdí, že NS 2 zvyšuje ruský ekonomický a politický vplyv na Európu a obchádzaním Ukrajiny podkopáva jej pozíciu tým, že ju pripravuje o lukratívne tranzitné poplatky.

Plynovod je aktuálne dokončený na približne 95 %. Podľa slov ruského veľvyslanca v Nemecku Sergeja Nechajeva zostáva dokončiť úsek dlhý 100 km, čo by Rusko chcelo stihnúť do nemeckých septembrových parlamentných volieb, v ktorých nie je vylúčené víťazstvo zelených, jasných odporcov projektu. Podľa rýchlosti, ktorou sa aktuálne buduje, by Nord Stream 2 mohol byť hotový do konca roka, ak nie skôr, tvrdia niektorí analytici.

Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA pripustil, že zastavenie projektu bude ťažké, ale Washington sa o to bude aj naďalej snažiť. „Zdedili sme plynovod, ktorý bol dokončený na viac ako 90 %, preto jeho zastavenie predstavuje zdĺhavý proces,“ dodal.

Kongresmani, Poľsko a Ukrajina nesúhlasia

Kongresmani z oboch strán, ktorí sú proti plynovodu, sa v reakcii zhodli, že sankcie nešli dostatočne ďaleko, keďže Rusko pokračuje v prácach.

Republikánsky senátor Jim Risch z výboru pre zahraničné vzťahy, uviedol, že výnimky zo sankcií budú darom Putinovi a oslabia americkú pozíciu  pred blížiacim sa summitom Biden – Putin.

Biden „by mal urobiť všetko pre to, aby splnil to, čo Trumpova administratíva nedokázala štyri roky: navždy zastaviť dokončenie plynovodu Nord Stream 2,“ vyhlásil senátor Bob Menendez, demokrat a predseda zahraničného výboru.

Jurij Vitrenko, nový generálny riaditeľ ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, označil Nord Stream 2 za „najškodlivejší a najnebezpečnejší geopolitický projekt Ruska“ dodal, že Ukrajina požiada Washington, aby plne uplatnil americké zákony a uvalil sankcie s cieľom zastaviť plynovod.

Poľsko vo štvrtok uviedlo, že americké rozhodnutie predstavuje hrozbu pre energetickú bezpečnosť v strednej a východnej Európe. „Táto informácia nie je z bezpečnostného hľadiska určite pozitívna, pretože vieme, že Nord Stream 2 nie je iba komerčný projekt – je to väčšinou geopolitický projekt, ktorý mení štruktúru síl v strednej a východnej Európe, pokiaľ ide o energetickú bezpečnosť “ uviedol hovorca poľskej vlády Piotr Muller pre poľské Radio Plus.

Nemecko očakáva zintezívnenie hospodárskych väzieb, Rusko postupnú normalizáciu vzťahov s USA

Americkí predstavitelia podľa Reuters dúfajú, že výnimka zo sankcií poskytne čas na diskusie s Nemeckom o možných negatívnych dosahoch plynovodu a umožní prehĺbenie spolupráce v širších otázkach, ako je pandémia Covid-19, klimatická zmena, hospodárske oživenie a rokovania s Čínou a Ruskom.

„Poskytuje tiež priestor pre diplomatické kontakty s Nemeckom pri riešení rizík, ktoré by dokončený plynovod predstavoval pre Ukrajinu a európsku energetickú bezpečnosť,“ vyhlásil predstaviteľ amerického ministerstva zahraničia.

Nemecko a USA rokujú o zintenzívnení svojich hospodárskych väzieb,
uviedla vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na rozhodnutie USA.

Prezident Biden podľa nej spravil voči Nemecku ústretový krok v konflikte týkajúcom sa Nord Streamu 2, kde majú obe strany odlišné názory, pričom teraz budú „hovoriť ďalej o tom, čo je nevyhnutné vo vzťahu k Rusku, povedala Merkelová pre verejnoprávnu stanicu WDR. „Rokujeme o mnohých oblastiach. Vedieme napríklad aj bilaterálne rozhovory, najmä pokiaľ ide o zintenzívnenie našej hospodárskej spolupráce,“ dodala.

Nemecko už istý čas naliehalo na USA, aby prehodnotili svoj nesúhlas s projektom. Argumentuje tým, že celkové vzťahy sú príliš dôležité na to, aby sa obetovali pre niečo, čo Berlín označuje za komerčný projekt. „Vnímame to ako konštruktívny krok, o ktorom bude radi ďalej diskutovať s našimi partnermi vo Washingtone,“ povedal na margo amerického rozhodnutia nemecký minister zahraničia Heiko Maas.

Ruskí predstavitelia v stredu (19. 5.) ústami hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova aj námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Rjabkova uviedli, že rozhodnutie o neuvalení sankcií na Nord Stream 2 AG by mohlo prispieť k postupnej normalizácii vzťahov medzi Ruskom a USA.