Singapur 19. mája 2021 – Výzva Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) na zastavenie nových investícií do fosílnych palív s cieľom dosiahnuť nulové uhlíkové emisie do roku 2050 predstavuje príliš úzkoprsý prístup. Podľa agentúry Reuters sa na tom zhodli predstavitelia energetického sektora z Ázie a Austrálie.
IEA tento týždeň načrtla cestu k nulovým čistým emisiám prostredníctvom zastavenia nových investícií do ropy, zemného plynu a uhlia, ukončenia činnosti uhoľných elektrární vo vyspelých ekonomikách do roku 2030 a zákazu predaja nových automobilov so spaľovacím motorom do roku 2035.
„Správa IEA poskytla jeden návrh, ako môže svet do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov na nulu, ale ten nie je nevyhnutne v súlade s politikou japonskej vlády,“ uviedol Akihisa Matsuda, zástupca riaditeľa pre medzinárodné záležitosti na japonskom ministerstve hospodárstva, obchodu a priemyslu (METI) s tým, že japonská vláda nemá v úmysle okamžite zastaviť investície do ropy, zemného plynu a uhlia.
Japonsko podľa neho musí chrániť svoju energetickú bezpečnosť vrátane stabilných dodávok elektriny a zohľadniť ju aj pri cieli klimatickej neutrality do roku 2050.
Austrálske lobistické skupiny ropného a plynárenského priemyslu v reakcii zdôraznili uviedli, že pri dekarbonizácii nie je jediný univerzálny prístup. „Správa IEA neberie do úvahy budúce negatívne emisné technológie a kompenzácie mimo energetického sektoru – dve veci, ktoré sa pravdepodobne zrealizujú a ktoré umožnia životne dôležitý a nevyhnutný budúci rozvoj ropných a plynových polí,“ povedal Andrew McConville, výkonný riaditeľ združenia Australian Petroleum Production and Exploration.
Najvýznamnejší austrálsky producent plynu, spoločnosť Woodside Petroleum, uviedla, že stále plánuje prijať konečné investičné rozhodnutie o investícii vo výške 11 mld. dolárov na rozvoj nového plynového poľa na západe Austrálie do konca roku 2021. „Woodside spolupracuje so svojimi zákazníkmi, z ktorých všetci sú z krajín, ktoré sa zaviazali k nulovým emisiám, s cieľom dodať im potrebnú energiu na dosiahnutie svojich ciest k dekarbonizácii,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti.
Austrália v stredu poskytla verejné prostriedky vo výške 600 miliónov dolárov na vybudovanie novej plynovej elektrárne, ktorá má podporiť veterné a solárne zdroje, čo minister energetiky Angus Taylor označil za pragmatický krok.
Filipínsky minister energetiky Alfonso Cusi zas uviedol, že energetický prechod by mal byť „palivovo a technologicky neutrálny“. Zníženie investícií do ropy, plynu a uhlia bez zohľadnenia efektívnosti a konkurencieschopnosti by „znížilo ašpirácie Filipín pridať sa ku krajinám s vyššími strednými príjmami,“ dodal.