Peking 2. februára 2021 – Čína v pondelok (1. 2.) spustila systém obchodovania s uhlíkom, ktorého cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov v súvislosti s cieľom najväčšieho svetového znečisťovateľa dekarbonizovať svoju ekonomiku do roku 2060. Informoval o tom portál euractiv.com.

Systém umožňuje regionálnym vládam po prvýkrát stanoviť limity znečistenia pre veľké podniky a umožňuje firmám nakupovať emisné povolenky od iných s nižšou uhlíkovou stopou. Očakáva sa, že zníži celkové emisie zdražením znečisťovania ovzdušia pre energetické spoločnosti.

Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Xinhua sa do systému môže zapojiť viac ako 2200 energetických spoločností v celej krajine, ktoré ročne emitujú viac ako 26.000 ton skleníkových plynov.

Čínsky systém by mal veľkosťou prekonať systém Európskej únie a stať sa najväčším svetovým systémom obchodovania s emisiami.

Peking sa zaviazal dosiahnuť najvyššie emisie pred rokom 2030 a o 30 rokov sa chce stať uhlíkovo neutrálny.

Systém ETS sa však spúšťa v čase, keď Čína v skutočnosti rozširuje svoju produkciu uhlia a plány na obmedzenie emisií z ďalších siedmich priemyselných odvetví sa znížili.

„Čína usiluje o ambiciózne budovanie energetického sektoru s nulovými emisiami uhlíka a stanovila si dlhodobý cieľ uhlíkovej neutrálity, ale trh s uhlíkom v súčasnej podobe nebude hrať pri uskutočňovaní týchto ambícií veľkú úlohu,” tvrdí Lauri Myllyvirta, vedúci analytik z Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia.

Približne 60 % energie v Číne sa stále vyrába z uhlia a očakáva sa, že táto silná priemyselná lobby bude tvrdo tlačiť na priaznivé uhlíkové limity.

Zhang Jianyu, viceprezident mimovládnej organizácie Environmental Defense Fund China, varoval, že pokuty pre spoločnosti prekračujúce emisné kvóty sú „príliš nízke na to, aby pôsobili odstrašujúco“.

Emisie skleníkových plynov v Číne sa v roku 2019 odhadovali na 13,92 miliárd ton – asi 29 % z celkových svetových emisií.