Brusel 15 decembra 2020 – Návrh na revíziu nariadenia TEN-E približuje EÚ o krok bližšie k dekarbonizácii a na základe komplementárnosti medzi elektrinou a plynom predstavuje jeden z nástrojov na vytvorenie dobre integrovaného energetického systému. Vo svojom stanovisku to konštatuje združenie Gas Infrastructure Europe (GIE).
„Členovia GIE sú pripravení podporiť úsilie Európskej komisie pri dosahovaní cieľov Európskej zelenej dohody na environmentálnej aj ekonomickej úrovni. Vďaka cenovo dostupným a udržateľným riešeniam môže plynárenská infraštruktúra priviesť EÚ na cestu v oblasti klímy a technologického vodcovstva a zároveň podporovať sociálnu a územnú súdržnosť,“ konštatuje stanovisko.
GIE v ňom ďalej zdôrazňuje, že na zvládnutie výzvy integrácie plynu a elektriny je nevyhnutné zachovať technologicky neutrálny prístup a rovnaké podmienky pre oba energetické vektory. Ďalej by sa mala zvážiť úplná analýza životného cyklu všetkých zdrojov a vektorov energie, aby sa zabránilo preferenčnému zaobchádzaniu.
Aby sa vytvoril odolný a dekarbonizovaný energetický systém, revízia TEN-E by podľa GIE mala uznať úlohu plynárenskej infraštruktúry pri podpore sociálnej a územnej súdržnosti medzi regiónmi, pri podpore rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a zaistení bezpečnosti dodávok.
Konkrétnym príkladom pôsobenia plynárenskej infraštruktúry ako kľúčovou páky prechodu na energiu predstavuje podľa GIE napríklad úloha skladovania plynu pri skladovaní veľkého množstva vodíka, čím sa zaisťuje bezpečnosť dodávok a zároveň rastie trh s vodíkom.
„Zásobníky plynu sú základom robustného a odolného energetického systému. Prinášajú potrebnú flexibilitu, aby umožnili čoraz väčšiemu podielu občasných obnoviteľných zdrojov energie integrovať náš energetický systém. Môžu zásobovať udržateľnú energiu vo veľkom rozsahu, čím zaisťujú bezpečnosť dodávok prostredníctvom fyzickej dostupnosti plynu, znižujú preťaženie a nadmerné investície do nových vedení na prenos energie v elektrickom systéme,“ konštatuje GIE s tým, že zásobníky plynu jediným dostupným rozsiahlym technickým riešením na uspokojenie sezónnych potrieb uskladňovania v porovnaní s ostatnými technológiami uskladňovania.
Pretože na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050 bude možno potrebné, aby Európa dovážala obnoviteľnú energiu z krajín mimo kontinentu, dôležitú úlohu vstupných brán do Európy by mohli zohrať LNG terminály. Môžu sa dekarbonizovať pomocou vodíkových nosičov, bioplynu, biometánu, e-palív. Okrem toho môžu byť prispôsobené na export energie z oblastí EÚ s veľkým potenciálom obnoviteľnej energie. Revízia TEN-E by preto mala podporiť prispôsobenie terminálov LNG, uzatvára stanovisko GIE.