Berlín 11. novembra 2020 – Rozvíjajúci sa trh s vodíkom v Nemecku, ktorý vláda financuje miliardami eur, si bude musieť zabezpečiť dopyt zo strany priemyslu, dopravy a tiež domácností, pokiaľ ide o vykurovanie. Podľa agentúry Reuters to v utorok (10. 11.) uviedli predstavitelia nemeckej spoločnosti Uniper.

Ak by sa tieto odvetvia pripojili na trh, ceny by mohli klesnúť a spoločnosť Uniper by mohla využívať svoje aktíva v oblasti plynovej infraštruktúry, rovnako ako obchodné skúsenosti s vodíkom, tvrdí výkonný riaditeľ Uniperu Andreas Schierenbeck.

Súčasne citoval odhady analytikov, že nemecký cieľ 5 gigawattov (GW) kapacity elektrolýzy do roku 2030 – potrebnej na transformáciu zelenej energie na vodík – by mohlo vyprodukovať 15 terawatthodin (TWh) vodíka ročne, zatiaľ čo Nemecko by v tejto fáze potrebovalo 100 TWh.

Vláda v lete vyčlenila na vybudovanie sektoru zeleného vodíka v Nemecku 7 miliárd eur a ďalšie 2 miliardy na nadviazanie partnerstiev s ďalšími krajinami. Cieľom je odklon od uhlia a jadrovej energie a využitie výroby obnoviteľnej energie na vodík s cieľom pomôcť dekarbonizovať energiu využívanú v priemysle.