Kodaň/Berlín 5. októbra 2020 – Dánsko minulý týždeň (1. 10.) povolilo ruskému konzorciu Nord Stream 2 prevádzkovanie plynovodu v dánskych vodách Baltského mora, oznámila tamojšia energetická agentúra. Informovala o tom stanica Deutsche Welle. Prípadné nové sankcie proti Rusku by sa plynovodu týkať nemali, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
„Spoločnosť Nord Stream 2 AG získala prevádzkové povolenie pre plynovod Nord Stream 2 na dánskom kontinentálnom šelfe,“ uviedla energetická agentúra vo vyhlásení s tým, že povolenie bolo udelené za určitých podmienok pre zaistenie bezpečnej prevádzky plynovodov.
„K uvedeniu do prevádzky môže dôjsť, len ak je aspoň jedno z potrubí vyskúšané, overené a ak sú splnené príslušné podmienky v stavebnom povolení a v povolení na prevádzku,“ doplnila agentúra.
Nemecká vláda sa nedávno dostala pod tlak, aby z projektu odstúpila po otrave ruského disidenta Alexeja Navaľného. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas podľa agentúry Reuters v tejto súvislosti pripustil zavedenie nových sankcií proti Rusku.
„Som presvedčený, že už nebude možné obísť sankcie,“ uviedol Maas v rozhovore pre spravodajský portál t-online. „Sankcie musia byť vždy cielené a primerané. Takéto závažné porušenie Medzinárodného dohovoru o chemických zbraniach však nemôže zostať bez reakcie. V tomto smere sme v Európe jednotní,“ dodal vedúci diplomat aktuálne predsedajúcej krajiny EÚ.
Na otázku, či by európske sankcie proti Rusku nemali zahŕňať Nord Stream 2, Maas povedal, že do projektu je zapojených viac ako 100 európskych spoločností, z toho polovica v Nemecku. „Zastavením výstavby by utrpelo mnoho európskych pracovníkov,“ dodal.
Nemecko v súčasnosti predsedá 27-člennému bloku. Lídri EÚ budú rokovať o svojej reakcii a možných sankciách proti Rusku na svojom nasledujúcom summite 15. – 16. októbra.
Nord Stream 2, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka, zahŕňa dve plynovodné potrubia vedúce z ruskej Usť-Lugy do nemeckého Lubminu.
Projekt je vedený ruským štátnym plynárenským gigantom Gazprom, pričom polovicu financovania poskytujú nemecké spoločnosti Uniper a Wintershall, anglicko-holandská spoločnosť Shell, rakúska OMV a francúzska Engie.
Plynovod by mal do Európy prepravovať 55 miliárd m3 ruského plynu ročne. Vlani v decembri, v dôsledku amerických sankcií, ukončila činnosť na stavbe plynovodu švajčiarsko-holandská spoločnosť Allseas, ktorá kládla potrubia. Dokončiť treba ešte cca 160 km dlhý úsek plynovodu. Rusko sa o to snaží vlastnými špecializovanými plavidlami.