Brusel 28. augusta 2020 – Európski akademici žiadajú zákonodarcov EÚ, aby do systému obchodovania s emisnými kvótami (ETS) zaviedli „radikálne nový štandard“, ktorý by zabezpečil riadne deklarovanie a započítanie čistých uhlíkových emisií z elektrární na biomasu. Informuje o tom portál eurasctiv.com.

Vedci žiadajú zavedenie nových kritérií založených na čase, ktorý stromy alebo plodiny potrebujú na absorpciu dostatočného množstva CO2 z atmosféry, aby sa vyrovnali emisie celého dodávateľského reťazca biomasy.

„Väčšina biomasy používanej v Európe nie je uhlíkovo neutrálna,“ tvrdí profesor Michael Norton, programový riaditeľ pre životné prostredie v Poradnom výbore pre európske akadémie vied (EASAC). Súčasné pravidlá ETS podľa neho umožňujú ignorovať emisie z biomasy a poskytujú jej tak „voľnú ruku“, napriek jej masívnym klimatickým účinkom. „Z vedeckého hľadiska je nenapravenie tejto chyby klimatickým pokrytectvom,“ dodal Norton.

Uhlíkové emisie z elektrární na biomasu sa dnes v rámci ETS považujú za nulové, pretože sa predpokladá, že emisie zo spaľovania biomasy – ak sú v súlade s usmerneniami EÚ – sú nakoniec kompenzované novo vysadenými stromami. EASAC sa domnieva, že to primerane neodráža vplyv rastlín na výrobu biomasy na zmenu klímy.

Platí aj vtedy, keď biomasové elektrárne nahrádzajú výrobu uhlia, najviac znečisťujúci zdroj energie. „Práca EASAC a mnohých ďalších vedcov ukázala, že výmena uhlia za biomasu v elektrárňach často neznižuje, ale naopak zvyšuje čisté emisie do atmosféry, ak sa riadne zohľadní celý životný cyklus,“ uviedla skupina vo vyhlásení.