Varšava 15. júla 2020 – Poľsko v utorok (14. 7.) predstavilo plány na zlúčenie štyroch svojich najväčších energetických skupín. Podľa agentúry Reuters vláda verí, že tak vznikne významný regionálny hráč. Krok vlády prichádza po tom, čo najväčšia rafinérska spoločnosť v krajine PKN Orlen získala súhlas Európskej komisie (EK) na prevzatie konkurenčnej firmy Lotos a chystá sa ovládnuť najväčšiu domácu plynárenskú firmu PGNiG.
Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa usiluje o zvýšenie štátnej kontroly nad hospodárstvom, zastavenie privatizácie a zlúčenie niektorých štátom kontrolovaných spoločností, pričom vedúcou silou konsolidácie bola práve spoločnosť PKN. „V Poľsku budujeme silnú globálnu energetickú skupinu,“ vyhlásil poľský vicepremér Jacek Sasin.
PKN Orlen v utorok získala predbežný súhlas EK na prevzatie konkurenčnej firmy Lotos a uviedla, že plánuje kúpiť najväčšiu poľskú plynárenskú spoločnosť PGNiG, pričom tento rok už prevzala spoločnosť Energa. Najväčším akcionárom firiem PKN Orlen, Lotos a PGNiG je poľský štát.
Analytik spoločnosti Ipopema Securities Robert Maj vidí v prevzatí PGNiG-u len málo výhod. „Neexistuje racionálne vysvetlenie, prečo PKN kupuje PGNiG. Sú to výlučne politické projekty, “uviedol.
Michal Kozak, analytik maklérskej spoločnosti Trigon DM, povedal, že investori očakávali prevzatie PGNIG-u zo strany PKN, ak obchod s Lotosom nevyjde, nie ako ďalšiu akvizíciu. „Pre Orlen je to ďalšie riziko, pretože plánuje ďalšiu veľkú transakciu … dlh spoločnosti by sa mohol zvýšiť, čo by riskantné najmä v prípade zhoršenia makroekonomických podmienok,“ dodal.
Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že kombinovaná energetická skupina by mohla generovať hlavný zisk až 20 miliárd zlotých (cca 4,8 miliardy eur). Dodal, že zlúčenie so spoločnosťou Lotos nebude mať za následok zníženie počtu pracovných miest.
Akcie spoločnosti PGNiG sa zvýšili o 5,2 % a Lotosu o 6,5 %.
Generálny riaditeľ PKN Orlen Daniel Obajtek uviedol, že spoločnosť súhlasila s predajom niektorých svojich čerpacích staníc, ktorým EÚ podmienila súhlas s kúpou Lotosu. PKN navyše plánovala aj výmenu aktív s konkurenciou v iných častiach Európy.