Frankfurt 10. júla – Objemy obchodovania s plynom v Európe v tomto roku môžu prekonať rekordných 63.038 terawatthodín (TWh) z roku 2019, keďže obchodovacie strediská expandujú v dôsledku väčšieho komerčného a finančného dopytu po hedžovaní cien plynu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje konzultačnej spoločnosti Prospex.

Objemy veľkoobchodného obchodu podľa nich za minulý rok na 11 európskych trhoch vzrástli o 20 % a aj v januári až júni 2020 sa zvýšili o rovnaké percento.

„Keďže sa zdá, že európske obchodovanie s plynom pandémiu Covid-19 nielenže prežilo, ale počas nej aj prosperovalo, bude po zvyšok roka 2020 naďalej rásť,“ uviedol Nigel Harris z Prospexu s tým, že hoci sú ceny nízke, volatilita je vysoká.

Správa objasňuje aj dôvody, prečo je trh s plynom, ktorého hodnota dosiahla v minulom roku 925 miliárd eur, výnimkou uprostred ekonomickej depresie spôsobenej koronavírusom.

Obchodné stratégie sa riadia potrebou priviesť viac plynu do regiónu, keďže domáca produkcia v Holandsku klesá.

Taktiež sa menia cenové rozpätia, aby sa podporil prechod z uhlia na plyn, keďže ziskovosť uhlia je ovplyvňovaná vysokými cenami kvót na emisie CO2, lacným plynom a prísnejšími cieľmi v oblasti klímy.

Harris povedal, že aj ďalšie scenáre udržujú obchodníkov zaneprázdnených. Ide hlavne o brexit, vplyv ceny ropy na indexové zmluvy plynu, ktorý s časovým posunom zasiahne volatilita súvisiaca s koronavírusom a možnosť, že Rusko dokončí plynovod Nord Stream 2.

Spoločnosť Prospex tiež poznamenala, holandský hub TTF v roku 2019 obchodoval o 45 % väčší objem ako v roku 2018, zatiaľ čo britský NBP stratil 18 %.

TTF sa stal hlavným európskym miestom pre spotové a forwardové dodávky plynu, pre riadenie cenových rizík obchodníkmi s fyzickými objemami a pre finančné zabezpečenie inštitucionálnymi investormi.