Londýn 18. júna 2020 – Cestovnú mapu pre energetický sektor, ktorá má vládam pomôcť zrýchliť hospodársky rast a znížiť emisie uhlíka vo štvrtok predstavila Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Plán trvalo udržateľnej obnovy si podľa nej vyžiada investície vo výške 1 bilióna dolárov ročne po dobu nasledujúcich troch rokov a mal by zvýšiť globálny hospodársky rast v priemere o 1,1 % ročne. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Zámerom plánu nie je povedať vládam, čo musia urobiť. Snaží sa im ukázať, čo urobiť môžu,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

V spoločnej štúdii s Medzinárodným menovým fondom IEA uviedla, že začlenením energetických politík do reakcií vlád na hospodársky pád spôsobený koronavírusom by sa mohlo urýchliť zavádzanie technológií čistej energie.

IEA pripomína, že svetové investície do energetiky môžu tento rok klesnúť o 20 %. V minulom roku globálny energetický priemysel zamestnával približne 40 miliónov ľudí, ale 3 milióny týchto pracovných miest v dôsledku pandémie COVID-19 zanikli alebo sú ohrozené.

Plán trvalo udržateľnej obnovy IEA je založený na hodnotení viac ako 30 konkrétnych opatrení v oblasti energetickej politiky a zahŕňa šesť sektorov – elektrinu, dopravu, priemysel, budovy, palivá a nové nízkouhlíkové technológie.

Mal by tiež ušetriť alebo vytvoriť približne 9 miliónov pracovných miest ročne a znížiť globálne emisie skleníkových plynov súvisiace s energetikou o 4,5 miliardy ton.

IEA uviedla, že súčasná situácia sa líši od finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009, pretože náklady na technológie v oblasti čistej energie, ako sú veterná a solárna energia, sú omnoho nižšie ako vtedy a nové technológie, ako sú batérie a vodík, sú pripravené na rozšírenie.