Ankara 12. júna 2020 – Turecký štátny prevádzkovateľ distribučnej siete pre plyn Botas vyhlásil výberové konanie stavbu plynovodu, ktorý by dodával plyn do azerbajdžanskej autonómnej oblasti Nachčivan. Plynovod by mal odstaviť iránske dodávky a turecká vláda ho plánuje v čase, keď sa snaží zlepšiť vzťahy so Spojenými štátmi. Informuje o tom portál eurasianet.org.

Vyhlásenie tendra nasleduje po februárovom vyhlásení prezidentov Turecka a Azerbajdžanu, že plánujú zrýchliť projekt, ktorý bol pozastavený od podpísania dohody o vybudovaní plynovodu v roku 2010.

V podmienkach tendra Botas uvádza, že 80-kilometrová trasa by mala viesť od východotureckého mesta Igdır po hranicu s Nachčivanom. Potrubie by malo prepravovať až 2 miliardy m3 plynu, čo predstavuje viac ako štvornásobnú spotrebu enklávy.

Projektové práce sa majú dokončiť začiatkom roku 2021, čo znamená, že plynovod by sa mohol byť postavený a uvedený do prevádzky už v roku 2022.

Nachčivan dováža iránsky plyn na základe swapovej dohody medzi Baku a Teheránom z roku 2004, podľa ktorej Azerbajdžan dodáva plyn do izolovaného iránskeho severozápadného hraničného mesta Astara, ktoré nie je zásobované iránskym plynom.

Irán na oplátku dodáva Nachčivanu 85 % tohto objemu, pričom 15-percentný rozdiel slúži ako tranzitný poplatok. Tieto podmienky sa Baku už niekoľko rokov snaží vyjednať nanovo.

Vyhliadka konkurenčnej plynovodnej linky z Turecka podľa pozorovateľov mohla Teherán primäť k zmene postoja, ale plánovaný plynovod môže mať podstatne širší dosah.

Turecko tiež dováža iránsky plyn, ktorého tok sa zastavil 31. marca, keď kurdská PKK zaútočila na plynovod z Iránu. Ankara sa s opravou potrubia neponáhľala, pričom útok vyhlásila za „vyššiu moc“, čo znamená, že Teheránu nemusí kompenzovať akékoľvek straty.

Predstavitelia tureckého ministerstva energetiky v máji oznámili, že Ankara plánuje využiť dostupnosť lacného LNG, aby prinútila dodávateľov plynu cez plynovody, aby znížili ceny. Ceny LNG boli na historicky nízkej úrovni pred pandémiou koronavírusu, ktorá ich ešte znížila. Turecko vďaka tomu dokázalo skvapalneným plynom nahradiť iránske dodávky za zlomok nákladov účtovaných Teheránom.

A zatiaľ čo ohrozenie iránskeho vývozu do Nachčivanu môže zlepšiť pozíciu Ankary pri zmluvných rokovaniach s Teheránom, potenciál „pákového efektu“ tam podľa eurasianet.org nekončí.

Turecko sa v posledných mesiacoch pokúša zlepšiť narušené vzťahy s Washingtonom, ktorý už dlho nalieha, aby spolu s Azerbajdžanom obmedzili hospodárske vzťahy s Iránom.

Možnosť, že Turecko a Azerbajdžan zastavia alebo obmedzia dovoz plynu z Iránu, by mohla zarezonovať u protiiránskych jastrabov v Trumpovej administratíve, o to viac, že v minulom roku sa USA stali jedným z hlavných tureckých dodávateľov plynu. Vo februári sa podieľali na tureckom importe 18 %, zatiaľ čo Irán len 15%.