Brusel 9. júna 2020 – Zemný plyn, a najmä biometán je pripravený hrať svoju úlohu a urýchliť proces dekarbonizácie v odvetví dopravy. Generálny tajomník európskeho Združenia vozidiel na zemný plyn a bioplyn (NGVA Europe) Andrea Gerini to uviedol v reakcii na správu Európskej environmentálnej agentúry (EEA) o emisiách CO2 z nových osobných vozidiel a nových ľahkých úžitkových vozidiel zaregistrovaných v roku 2018.

Priemerné emisie CO2 z nových registrovaných ľahkých úžitkových vozidiel sa v roku 2018 zvýšili druhý rok po sebe. Po období 2010 – 2016, keď sa emisie z osobných automobilov vyvíjali dobrým smerom, rok 2017 priniesol nárast o 0,4 g/km a rok 2018 dokonca o 2,3 g/km. Podľa EEA je tento trend spôsobený najmä progresívnym prechodom z nafty na benzín a súčasne príklonom trhu k SUV segmentu.

S cieľom vrátiť krivky dekarbonizácie vrátili späť na správnu cestu, NGVA Europe presadzuje „holistický“ prístup, ktorý je schopný podporovať otvorený trh založený na zásade technologickej neutrality. Výzva na dekarbonizáciu komplexného systému, ako je mobilita a doprava, si vyžaduje inteligentnú kombináciu technológií.

„Zemný plyn, a najmä biometán, je pripravený hrať svoju úlohu a urýchliť proces dekarbonizácie v odvetví dopravy. Je to preto, že okrem znižovania emisií CO2 meraných na výfuku môže biometán zrýchliť znižovanie celkovej stopy CO2,“ uviedol Gerini.

Pripomenul, že g-mobilita ponúka zvyšujúci sa, 17-percentný podiel biometánu v palivovej zmesi, ktorý sa premieta do ďalšieho zníženia emisií skleníkových plynov o 20 % v porovnaní s hodnotami nameranými na výfuku.

„Zemný plyn spolu s biometánom ponúkajú ekosystém, ktorý je konkrétnym príkladom obehového hospodárstva a spája odvetvie mobility s obnoviteľnými energiami a poľnohospodárstvom. Európa má obrovský potenciál výroby biometánu, až cca 1200 TWh, zatiaľ čo odvetvie dopravy v súčasnosti spotrebúva iba 24 TWh,“ ozrejmil Gerini.

Upozornil tiež, že čerpacia infraštruktúra a technológie CNG a LNG vozidiel sú pripravené na plynulý prechod na obnoviteľný plyn bez akéhokoľvek vplyvu na náklady. „Vďaka tomu máme flexibilný systém, schopný poháňať nielen budúce vozidlá, ale aj dnešný vozový park,“ dodal.