Brusel 9. júna 2020 – Uhoľné a plynové elektrárne by sa mali odstaviť o 10 až 30 rokov skôr, ako je ich obvyklá životnosť predstavujúca 35 až 40 rokov, ak sa majú naplniť klimatické ciele. Tvrdí to štúdia vedcov z Kalifornskej univerzity publikovaná vo vedeckom časopise Environmental Research Letters. Informuje o nej portál euractiv.com.
Vedci tvrdia, že ak by spomínané elektrárne fungovali do konca predpokladanej životnosti, v prípade klimatického cieľa + 1,5 °C by prebytočné emisie z nich dosiahli 220 miliárd ton CO2 (GTCO2). Ak by 182,5 GTCO2 bolo zohľadnených v rámci daného cieľa, prebytočné emisie by tak predstavovali 220,5 %.
Prebytok je podľa štúdie výrazný najmä v Číne, kde je polovica svetových uhoľných elektrární, z ktorých väčšina má menej ako 15 rokov. Ak by počas celej svojej životnosti zostali aktívne tepelné elektrárne v USA, ich emisný prebytok by bol o 26 % nižší ako v Číne. V západnej Európe by to však bolo o 87 % menej vzhľadom na nižší počet tepelných elektrární a ich starší vek.
Štúdia tímu Stevena Davisa z Katedry vied o Zemi na Kalifornskej univerzite (Irvine) analyzovala globálnu flotilu tepelných elektrární a vypočítala nadmerné emisie nad klimatickými cieľmi + 1,5 °C + 2 °C a +3 °C v priebehu storočia.