Frankfurt 1. júna 2020 – Nemecká spoločnosť Uniper obnoví prevádzku svojich odstavených plynových elektrární Irsching 4 a 5 v Bavorsku a od 1. októbra ich vráti na veľkoobchodný trh. Pokles cien plynu totiž Uniperu umožňuje dosiahnuť lepšie hospodárske výsledky. Informoval o tom agentúra Reuters.
Uniper ako výlučný vlastník Irschingu 4, a miestne spoločnosti v Norimbergu, Frankfurte a Darmstadte, s ktorými spoločne vlastní Irsching 5, uviedli, že toto rozhodnutie prijali po tom, ako sa zhodli, že podmienky na trhu sa zlepšili. Súčasne informovali, že ako majitelia si vyhradzujú právo situáciu z roka na rok prehodnotiť a v prípade zhoršenia trhových podmienok rozhodnutie zrevidovať.
„Za súčasného stavu vecí je prevádzkou týchto elektrární v dohľadnej budúcnosti možné dosiahnuť mierne zlepšené marže,“ uviedol člen predstavenstva Uniperu David Bryson. „Keďže množstvo elektriny vyrobenej z vetra a slnka sa môže výrazne meniť, vysoko efektívne a moderné plynové elektrárne, ako sú Irsching 4 a 5, môžu poskytnúť spoľahlivý základ pre dodávky energie,“ dodal.
Irsching 4 a 5, s kapacitami 561 MW a 846 MW, prevádzkované od roku 2011, resp. 2010, dosahujú najvyššiu možnú mieru účinnosti (spotreba paliva vrs. výroba elektrickej energie) na európskom trhu s energiou, ale väčšinu životnosti strávili v pohotovostnom režime.
Majitelia žiadali, aby boli elektrárne po októbri uzavreté ďalší rok, ale sieťový regulátor ich vyhlásil za systémovo dôležité (v pohotovostnom režime) pre prípady, keď prenosové siete potrebujú dodatočnú podporu na vyvažovanie kolísavej veternej a solárnej energie. To oprávnilo operátorov čerpať pohotovostný poplatok.
Ziskové marže z plynovej produkcie elektriny vrátane drahých emisných kvót na rok 2021 sú však teraz pozitívne, zatiaľ čo pri výrobe z uhlia je to presne naopak.
Portál oenergetice.cz informoval, že podľa agentúry BNEF môže súčasná situácia na komoditných trhoch v západnej a strednej Európe urýchliť prechod k zemnému plynu ako k preklenovaciemu palivu. Benchmarková európska cena TTF sa prepadla až k 2,35 EUR / MWh na spotovom trhu a 3,8 EUR / MWh pokiaľ ide o kontrakt na budúci mesiac. Špekuluje sa aj o možnosti prepadu cien do záporných hodnôt, hlavne vzhľadom na vysoký stav európskych zásobníkov.
Už toto leto by tak náklady výrobcov elektriny z plynu mohli byť nižšie ako v prípade hnedouhoľných elektrární, ktorých zisky čoraz viac znižujú náklady na emisné kvóty. Podľa BNEF dokonca môže dôjsť k tomu, že množstvo čiernouhoľných a hnedouhoľných elektrární môže mať veľmi nízke alebo dokonca žiadne využitie inštalovaného výkonu. Pritom už v priebehu mája tieto elektrárne vykazovali takmer polovičnú výrobu v porovnaní s májom 2019.