Londýn 19. mája 2020 – Globálny dopyt po zemnom plyne sa tento rok zníži o takmer 2 %. Vyplýva to zo správy analytickej spoločnosti Rystad Energy, podľa ktorej bude tento pokles dôsledkom zníženej priemyselnej a obchodnej aktivity spôsobenej ekonomickými obmedzeniami pre pandémiu koronavírusu.
„Rok 2020 bude prvým rokom od roku 2009, keď nedôjde k nárastu spotreby,“ ozrejmil šéf oddelenia trhov so zemným plynom a energiou v RE Carlos Torres-Diaz, podľa ktorého to bude predstavovať tvrdú ranu pre priemysel zvyknutý na viac ako 3-percentné ročné tempo rastu. „Plyn však zostáva konkurencieschopný voči iným zdrojom energie, najmä v energetickom sektore, kde je spotreba plynu vo väčšine krajín relatívne stabilná,“ zdôraznil analytik.
Globálny dopyt po zemnom plyne by v roku 2020 mohol dosiahnuť 3878 miliárd m3, čo predstavuje pokles v porovnaní s 3951 mld. m3 v minulom roku, skonštatovala RE s tým, že pred vypuknutím pandémie sa očakávalo zvýšenie dopytu na 4038 mld. m3.
Rystad Energy vo svojej správe tiež poukázala na skutočnosť, že zatiaľ čo dopyt po zemnom plyne v Európe klesol, v Spojených štátoch zostáva naďalej odolný, najmä vďaka zvyšujúcemu sa dopytu zo strany energetického sektora, ktorý kompenzoval pokles v iných odvetviach.
Spotreba plynu v americkom energetickom sektore dosiahla za posledné dva týždne priemerne 25 miliárd kubických stôp, teda 708 miliónov m3 denne, čo podľa RE zhruba zodpovedá úrovni spotreby v minulom roku.
Analytici RE odhadujú, že produkcia zemného plynu sa v tomto roku dostane na približne 4000 mld. m3, vzhľadom na nižšie investície v oblasti prieskumu a ťažby. Keďže skladovacie kapacity sú plné, producenti sa zrejme budú snažiť o umiestnenie ďalších objemov na trh. Prípadné zvýšenie dopytu však bude podľa RE závisieť od toho, či ceny plynu zostanú konkurencieschopné voči uhliu.
Pokiaľ ide o ceny, holandská a európska benchmarková TTF by mal v roku 2020 dosiahnuť priemernú hodnotu 3,3 USD/MMBtu, ázijské spotové ceny v priemere 3,8 USD/MMBtu, čo je pod hranicou, pri ktorej dochádza vo väčšine krajín k prechodu z uhlia na plyn.