Brusel 9. mája 2020 – Vodík bude „ústredným prvkom“ stratégie integrácie energetických systémov, ktorú Európska komisia predstaví v júni, uviedla eurokomisárka pre energie Kadri Simson. Ako informuje portál euractiv.com, nadchádzajúcu vlnu obnovy budov a veterný prímorský priemysel označila za „prvé dve oblasti práce“ pre energetický sektor vo fáze obnovy po koronavírusovej kríze.
„Tretia oblasť však zosilňuje vplyv oboch a spája ich do jedného prepojeného systému. Toto je Integrácia energetických systémov, “uviedla.
EK verí, že prepojenie tradične oddelených sektorov energetického systému – napríklad elektriny a plynu – vytvorí synergie, ktoré umožnia integráciu väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov energie a dekarbonizáciu priemyselných odvetví, ktoré v súčasnosti zaostávajú.
Podľa Komisie tak môže vzniknúť celkovo efektívnejší energetický systém, využívajúci napríklad prebytočnú obnoviteľnú elektrinu na výrobu vodíka, ktorý sa môže uložiť na neskoršie použitie. Svoju úlohu majú zohrať aj elektrifikácia, nízkouhlíkové plyny, digitalizácia a skladovanie.
Vodík, ktorý dnes tvorí iba menej ako 1% európskeho energetického systému má byť podľa komisárky kľúčový pre integráciu energetických systémov a má pomôcť v odvetviach náročných na dekarbonizáciu, ako je ťažký priemysel a doprava.
Aj keď environmentalisti presadzujú tzv. „zelený“ vodík z OZE, vodík s nízkym obsahom uhlíka sa môže vyrábať aj zo zemného plynu, ak sa používa v kombinácii s technológiou zachytávania a skladovania (CCS). To podľa euractiv.com otvára dvere plynárenskému priemyslu.
„Európa má dobré predpoklady na to, aby mohla ťažiť z CCS vďaka priemyselným zoskupeniam, rozsiahlej infraštruktúre a geologickému úložisku,“ hovorí Medzinárodná organizácia producentov ropy a plynu. Táto technologická kombinácia by podľa nórskej energetickej spoločnosti Equinor umožnila produkovať priemyselné množstvá uhlíkovo neutrálneho vodíka, čo by mohlo „položiť základy budúcej európskej vodíkovej ekonomiky“.