Bratislava 1. mája 2020 – Prechod košickej teplárne na plyn jej poskytol flexibilitu a možnosť vyrobiť viac elektrickej energie. V rozhovore pre energie-portal.sk to uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ štátnej akciovej spoločnosti Tepláreň Košice (TEKO) Ladislav Koch. Tvrdí, že výhoda centrálneho zásobovania teplom je z hľadiska ekologizácie nespochybniteľná a odpájanie od CZT môže prehĺbiť energetickú chudobu.
TEKO v minulom roku dokončila investíciu za 35 miliónov eur a od septembra 2019 využíva nové plynové motory Rolls-Royce, ktoré nahradili staršie kotly na uhlie. „Dnes už fungujú naplno. Má to priamy dopad na spotrebu uhlia, využitím novej technológie spotrebujeme o 30 až 50 tisíc ton uhlia menej ako doteraz,“ priblížil Koch s tým, že investícia im dala flexibilitu, umožňuje vyrobiť viac elektrickej energie a zlepšiť hospodárske výsledky. „Odkedy sme spustili nové motory, nárast v dodávkach elektriny je veľký. V tomto roku očakávame úroveň dodávok okolo 380.000 MWh, v minulých rokoch sme dodávali zhruba 220.000 MWh,“ špecifikoval.
Pred modernizáciou bol pomer medzi uhlím a plynom okolo 70 % ku 30 %, teraz je to približne 60/40 v prospech uhlia, pričom šéf TEKO nevylúčil, že sa budú blížiť k pomeru 50/50. Po skončení vykurovacej sezóny budú tepláreň prevádzkovať v letnom režime a na výrobu elektriny a teplej vody využívať iba zemný plyn.
Možné zvýšenie koncovej ceny tepla pri využívaní zemného plynu podľa Kocha závisí od cien plynu a emisných povoleniek. „Uhlie je momentálne z pohľadu cien výhodnejšie ako plyn, ale pri jeho spaľovaní uhlia sa uvoľňuje viac emisií, na ktoré potrebujeme emisné povolenky, čo produkciu tepla predražuje,“ vysvetlil s tým, že pri cene kvót 30 eur/t už uhlie nie je lacnejšie ako výroba z plynu. TEKO bude uhlie utlmovať aj pre ochranu životného prostredia, dodal Koch.
Teplárenskú legislatívu považuje za dobre nastavenú. Niekoľko žiadostí odberateľov o odpojenie si vysvetlili v diskusii. „Od nás sa aktuálne neodpája nikto, pričom zhruba 90 % nových odberateľov v Košiciach sa pripája do nášho systému CZT,“ podotkol s tým, že sa nepripájajú sa len odberatelia bez rozvodov, ktorých vybudovanie by nebolo ekonomicky efektívne pre TEKO ani pre nového odberateľa.
Koch upozornil aj na ekologický aspekt odpájania „Prestavte si 12-poschodový panelák, kde by každý jeden byt mal vlastný kotol a z neho komínček. Ak by ste mali v takom bytovom dome bývať a dýchať emisie a na váš balkón by dopadali imisie vašich susedov, asi by ste neboli radi,“ povedal s tým, že dnes je to v niektorých mestách realita. „Výhoda centrálnych zdrojov je z hľadiska ekologizácie nespochybniteľná,“ doplnil.
Upozornil, že predajcovia kotlov, apelujúci na ekonomickú stránku veci, vychádzajú pri výpočte ceny tepla len z ceny plynu a nezohľadňujú ostatné náklady súvisiace s obstaraním, prevádzkou či servisom kotolne. Po prípadnom povolení odpájania od CZT nebude podľa Kocha 100 % ich odberateľov schopných sa odpojiť, keďže nie každý má na stavbu vlastnej kotolne. „Ak by sa od nášho systému CZT odpojila napríklad polovica odberateľov, zvyšným 50 % by sa predražila dodávka tepla, pretože fixné náklady by sa rozpočítali medzi nich. Všetkým, ktorí by v systéme zostali, by dodávky tepla zdraželi. Už dnes je problémom energetická chudoba a týmto by sa problém len prehĺbil. Preto si myslím, že CZT majú význam ekologický aj ekonomický,“ uzavrel šéf TEKO v rozhovore pre energie-portal.sk.