Bratislava 10. marca 2020 – Súčasný stav na trhu s ropou, najmä výrazný pokles ceny čierneho zlata, ovplyvňuje aj globálny trh so zemným plynom. Nadbytok produkcie zemného plynu najmä v USA a vysoké stavy jeho zásob na celom svete prispeli k nízkym cenám už pred prepuknutím epidémie koronavírusu, ktorá vyvolala obavy zo spomalenia svetovej ekonomiky a zníženia dopytu po rope. Zlyhanie dohody zoskupenia OPEC+ a rozhodnutie Saudskej Arábie výrazne znížiť ceny svojich aprílových dodávok a zvýšiť ťažbu spôsobili zníženie ceny ropy o cca 30 %. „Ide o odplatu za roky 1986 až 1989, keď Saudská Arábia a USA zaplavili trh s ropou, aby zničili bývalé ZSSR, na čo Vladimír Putin a Rusko nikdy nezabudli. Je to okrem toho aj priamy útok na bridlicový priemysel USA, ktorý v uplynulých rokoch úplne zničil silu kartelu OPEC,“ tvrdí hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jacobsen.
Dá sa preto očakávať, že aj benchmarkové ceny zemného plynu poklesnú. Aktuálne sú na americkom trhu najnižšie od roku 2016, v Európe dokonca od roku 2009, cena LNG v Ázii je na desaťročnom minime.
Na ceny zemného plynu negatívne vplýva aj skutočnosť, že nemajú podporu zastrešujúcej organizácie, akou je v prípade ropy OPEC, ktorá by ceny mohla podporiť. Podľa analytikov, ktorých oslovil Forbes, ostane trh s plynom pod tlakom ešte rok – dva, možno aj dlhšie z dôvodu nových prírastkov ťažby v USA, Rusku, východnej Afrike či Katare. Analytici sa domnievajú, že nízke ceny zrejme spôsobia prvé zníženie ťažby plynu od začiatku boomu ťažby z bridlíc v roku 2010. Pre ťažiarov je pri súčasných cenách výhodnejšie nechať plyn horieť, ako ho zachytávať a transportovať. Pri súčasnej citlivosti spoločnosti na ekologické otázky však táto prax, ktorá prispieva k rastu emisií, zhoršuje spoločenskú reputáciu energetických spoločností.
Partner hedžového fondu Infinity Capital Group Peter Bálint očakáva, že bridlicoví ťažiari v USA začnú postupne bankrotovať. „Súčasný vývoj bude mať obrovský dosah na bridlicových producentov v USA, ktorí mali už predtým problémy. Keďže sa financujú cez vysoko úročené dlhopisy, budú mať problémy refinancovať svoje záväzky a príde séria bankrotov. Ich odchod z trhu a následný pokles ponuky môže v budúcnosť pomôcť cenám. Svetová ekonomika skĺzava do recesie a ceny neskôr pôjdu nahor,“ vysvetlil Bálint.
Hoci ťažiarske spoločnosti v súčasnosti trpia, aktuálne nízke ceny plynu ho podľa analytikov môžu spraviť atraktívnejším pre spotrebiteľov. Plyn totiž v súčasnosti vyzerá veľmi atraktívne popri konkurenčných palivách na výrobu energie, ako sú uhlie a obnoviteľné zdroje energie. To podporuje ekonomiku prechodu z uhlia na plyn a v kombinácii s nižším profilom emisií oxidu uhličitého je výraznejšie nahradenie trhového podielu uhlia na niektorých trhoch životaschopnejšie. Týka sa to Európy, Číny a Indie, kde rastie výroba energie spaľovaním plynu.
Analytici predpokladajú, že pri tejto perspektíve, ktorá môže priniesť v nasledujúcich desaťročiach priniesť bezpečnú a ziskovú budúcnosť energetického systému s nízkym obsahom uhlíka, bude väčšina výrobcov plynu akceptovať súčasné nízke ceny.