Kechnec 21.februára 2020- Slovensko a Maďarsko plánujú navýšiť kapacitu prepravovaného plynu medzi krajinami na 5,3 miliardy kubických metrov ročne. Minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Szijjárto v piatok v obci Kechnec podpísali memorandum o spolupráci pri preprave plynu medzi Slovenskom a Maďarskom. Memorandum by malo prispieť k energetickej bezpečnosti Slovenska a regiónu a súčasne podporiť využívanie slovensko-maďarského plynárenského prepojenia pri preprave plynu v rámci EÚ. „V roku 2015 bolo otvorené prepojenie vo Veľkých Zlievcoch medzi Slovenskom a Maďarskom. To má súčasnú kapacitu 4,5 miliardy kubíkov zo Slovenska na Maďarsko a 1,3 miliardy kubíkov z Maďarska na Slovensko. Súčasťou tohto memoranda, ktoré sme podpísali je aj dohoda medzi našimi krajinami, že kapacita tohto prepojenia sa zvýši na 5,3 miliardy kubíkov z každej strany,“ uviedol Žiga.
Ako ďalej dodal, predmetom memoranda je aj zabezpečenie energetickej bezpečnosti pre obe krajiny, nakoľko dochádza k diverzifikácii ciest a využívaniu infraštruktúry. „Maďarská a Rakúska strana nemusia budovať nové prepojenie, pretože je dostatočná kapacita existujúceho prepojenia v rámci eustreamu. Tým pádom vieme všetok nadbytočný plyn, ktorý príde cez južné koridory, vyvážať do Čiech, Rakúska, alebo na iné trhy,“ uviedol Žiga.
Szijjártó potvrdil záujem Budapešti o rozšírenie kapacity slovensko-maďarského plynovodu a jeho väčšie využívanie, ako aj o budúci presun prebytkov plynu z Maďarska dodávaného z južných trás na Slovensko. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Eustream Rastislava Ňukoviča čas realizácie zámeru zvýšiť danú kapacitu prepojenia by nemal presiahnuť 1,5 roka, závisieť to však bude aj od podmienok na trhu.
Slovensko podľa ministra Žigu využíva pre domácnosti a firmy asi päť miliárd kubických metrov plynu ročne. Cez plynovod z Ukrajiny k nám plynie ročne približne 65 miliárd kubíkov, ktoré sú ďalej transportované do Čiech a Rakúska. „Ak by sme potrebovali len plyn pre domácnosti a firmy, tak to vieme pokryť z tohto južného prepojenia, ale my máme záujem, aby sa plyn cez Slovensko transportoval, pretože na to máme kapacity a je to tiež príjmom do štátneho rozpočtu,“ dodal Žiga.