Berlín 10. augusta 2022 – Nemecký sieťový regulátor Bundesnetzagentur (BNEtzA), ktorý bude mať v prípade núdzových dodávok na starosti prideľovanie plynu, dostal množstvo žiadostí o výnimku od firiem obávajúcich sa možného zníženia produkcie a následných strát. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej priemysel predstavuje štvrtinu dopytu po plyne v krajine.
Zatiaľ čo sa priemysel a regulačné orgány snažia vypracovať plán toho, čo sa stane v prípadne tretej fáze, jednotlivé sektory začali žiadať o zhovievavosť a niektoré spoločnosti začali meniť pracovné postupy, aby znížili spotrebu energie.
BNEtzA uviedla, že neexistuje žiadny proces podávania žiadostí o možné výnimky a že dostáva množstvo listov takmer zo všetkých sektorov. „Súčasný zákon neustanovuje paušálne výnimky,“ uviedol hovorca regulátora, ktorý podľa neho udržiava „neustály dialóg“ s priemyslom s cieľom pripraviť sa na núdzový stav dodávok plynu.
Úrad začal zhromažďovať údaje od najväčších priemyselných hráčov v Nemecku, čo podľa neho prinieslo „veľmi vysokú“ úroveň účasti 2750 spoločností. BNetzA uviedla, že sa pokúša zostaviť zoznam odstávok pre priemysel na základe šiestich kritérií, medzi ktoré patrí veľkosť spoločnosti, ekonomické škody, ako aj náklady a čas potrebný na reštartovanie konkrétnych zariadení.
Firmy, ktoré sa na BNEtzA obracajú, sú zo sektorov odoberajúcich veľké objemy plynu. Ide najmä o sklársky, oceliarsky, farmaceutický a chemický priemysel, kde sa plyn používa na širokej škály produktov od od plastov a hnojív až po vlákna a rozpúšťadlá
Ruský Gazprom aktuálne dodáva 20 % obvyklej kapacity plynovodu Nord Stream 1, ktorý bežne prepravuje približne tretinu ruského exportu plynu do Európy, čo zdôvodňuje technickými problémami a ďalšími komplikáciami v súvislosti so sankciami uvalenými na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.