Londýn 3. februára 2022 – Európski obchodníci s plynom sú si aktuálne oveľa istejší, že zásoby v regióne zostanú dostatočné až do konca zimy, vďaka čomu by nemalo dôjsť k ďalšiemu prudkému nárastu cien alebo zavedeniu prídelového zásobovania zo strany vlád. Pre agentúru Reuters to napísal analytik John Kemp.
Upozornil, že spread medzi cenami plynových kontraktov s dodávkou v marci (zvyčajne posledný mesiac zimného dopytu po vykurovaní) a apríli (zvyčajne prvý mesiac oveľa menšieho jarného dopytu) sa prudko zúžil. Berúc do úvahy ceny futures na holandskom TTF, kalendárový spread sa znížil na iba 3 eurá za megawatthodinu, z takmer 19 eur v polovici januára a 45 eur v polovici decembra.
S rozpätím marec – apríl sa bežne obchoduje ako s náhradou za úrovne skladovania na konci zimy predtým, ako sa zásobníky začnú dopĺňať s príchodom jarného počasia.
Avšak oveľa vyššie než priemerné teploty v hlavných populačných centrách severozápadnej Európy počas januára zabránili ďalšiemu tlaku na už aj tak nízke zásoby. Doterajší zimný kumulatívny dopyt po vykurovaní v nemeckom Frankfurte bol približne o 7 % nižší ako dlhodobý priemer do konca januára, v porovnaní s o 3 % nižším dopytom na konci decembra, vyčíslil Kemp. Zatiaľ nedošlo ani k obávanému prerušenie dodávok plynu z Ruska v dôsledku konfrontácie s NATO o Ukrajinu.
Podľa údajov Gas Infrastructure Europe sú zásoby plynu v EÚ a Británii v súčasnosti na úrovni 420 terawatthodín v porovnaní s päťročným priemerom 542 TWh pred pandémiou.
V poslednom desaťročí dosahovalo priemerné čerpanie od konca januára do ročného skladovacieho minima koncom marca alebo začiatkom apríla len 207 TWh. Čerpanie od tohto bodu v roku sa pohybovalo od maximálnych 345 TWh (2018) po minimálnych 106 TWh (2014).
Zásoby preto zrejme skončia zimu na úrovni okolo 213 TWh, s pravdepodobným rozpätím od 75 do 314 TWh, čo by predstavovalo nízku, ale nie kritickú úroveň, s výnimkou najextrémnejšieho scenára, domnieva sa Kemp.
Stále existuje riziko nižších ako normálnych teplôt v závere zimy alebo prerušenia dodávok v prípade eskalácie napätia medzi NATO a Ruskom. Krátkodobé riziká sú však oveľa nižšie ako pred pár týždňami či dokonca mesiacom, čo sa odráža v poklese spotových cien aj spreadu, tvrdí analytik.
Na základe dlhodobých priemerných teplotných modelov má severozápadná Európa aktuálne za sebou 60 % bežnej zimnej vykurovacej sezóny v porovnaní s iba 50 % v polovici januára a 40 % na konci decembra. Len dlhšie obdobie mimoriadne chladného počasia počas nasledujúcich ôsmich týždňov by vykompenzovalo miernejšie teploty zaznamenané v januári, aby sa dalo hovoriť o priemernej vykurovacej sezóne.
Miernejšie teploty a blížiaca sa jar tiež znížia akýkoľvek krátkodobý vplyv, ktorý by Rusko mohlo uplatniť na ceny plynu v odvete za prípadné sankcie uvalené EÚ a Spojenými štátmi.
Hlavným rizikom v súčasnosti je, že akékoľvek veľké a trvalé prerušenie dodávok plynu zabráni opätovnému naplneniu zásobníkov pred budúcou zimou, a nie ich vyprázdneniu pred koncom tejto zimy, uzavrel John Kemp.