Berlín 2. februára 2022 – Nemecko začalo hľadať alternatívnych dodávateľov plynu pre prípad, že by sa pre napätie na Ukrajine prerušil dovoz z Ruska. Informoval o tom portál euractiv.com, podľa ktorého sa pozornosť nemeckej vlády upiera najmä na možnosť dovozu skvapalneného zemného plynu.

Zemný plyn pokrýva viac ako 25 % nemeckej spotreby energie, pričom jeho import za priaznivé ceny zabezpečujú plynovody z Ruska a Nórska.

V súvislosti s rastom napätia na Ukrajine však podľa EURACTIV-u začínajú byť politici v Berlíne nervózni a do popredia ich záujmu sa dostáva dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA, Kataru a od ďalších potenciálnych dodávateľov.

Robert Habeck, nemecký vicekancelár a minister pre hospodárstvo a ochranu klímy, to výslovne uviedol na zasadnutí nemeckého parlamentu 26. januára. Ak nebude možné dovážať potrubný plyn, Nemecko „bude musieť kúpiť LNG,“ povedal. Jeho dovoz by si však podľa neho vyžadoval potrebnú infraštruktúru, pričom Nemecko súčasnosti nemá žiadne dovozné terminály.

Dovoz LNG bol doteraz v Nemecku považovaný za ekonomicky nerentabilný a väčšina projektov bola v dôsledku toho zastavená. Krajina sa snažila vybudovať terminály LNG v prístavoch Brunsbüttel a Stade, ale tieto projekty „doteraz nebolo možné financovať zo súkromných prostriedkov,“ vysvetlil Habeck.

„Teraz sa budeme touto otázkou rázne zaoberať,“ prisľúbil s tým, že americké dodávky bridlicového plynu by nemali byť uprednostňované. „Pôvod dovážaného LNG bude tiež závisieť od trhu. Mali by sme nakupovať tam, kde je LNG najlacnejší,“ povedal minister.

Jeho vyjadrenia podľa euractiv.com signalizujú posun v nemeckej politike, z čoho by mohlo mať úžitok aj susedné Česko, ktoré má záujem o podiel v LNG termináli v niektorej zo susedných krajín. Nemecko nemá žiadne terminály, ale mohlo by dovážať LNG zo susedného Belgicka (jeden terminál), Francúzska (4), Litvy (1), Holandska (1) a Poľska (1).

Doteraz sa bezpečnosť dodávok plynu považovala za samozrejmosť pre „úzku vzájomnú závislosť“ Nemecka a Ruska ako hlavného dodávateľa, povedal Markus Krebber, šéf nemeckej spoločnosti RWE. „Potrebujeme ruský plyn a Rusko potrebuje zahraničnú menu,“ skonštatoval manažér pre nemecký denník FAZ. „Aj predtým tu bolo napätie, ale plyn vždy prišiel,“ dodal.

Keďže však zásoby plynu v Nemecku dosahujú rekordné minimá a zdá sa, že Gazprom nie je ochotný naplniť svoju vlastnú skladovaciu kapacitu, pozície sa menia. „Objem zásob v európskych zásobníkoch zemného plynu (UGS) dosiahol 11. januára 2022 historické minimá,“ napísala na Twitteri ruská štátna spoločnosť Gazprom. „Zariadenia v Nemecku a Francúzsku sú plné na 37 % a 36 %,“ dodala.

Ak by sa zastavili všetky dodávky plynu z Ruska, pre Nemecko by to bolo „veľmi chladné a drahé“, povedal pre FAZ bavorský ministerský predseda Markus Söder.

Možnosťou, že nemecké príbytky ostanú studené, keď sa ruský prezident rozhodne zastaviť dodávky plynu, sa Nemecko zaoberalo už od ruskej anexie Krymu v roku 2014. Podľa odborníkov sa to sa však pravdepodobne nestane. „Nie, v nemeckých príbytkoch nebude zima, ak prestane prúdiť plyn z Ruska,“ tvrdí Simon Müller, riaditeľ nemeckých operácií berlínskeho think-tanku Agora Energiewende.

Nárast dovozu skvapalneného zemného plynu a veľké zásobníky by spolu pokryli „krátkodobý“ výpadok dovozu z Ruska, vysvetlil Müller, „za predpokladu, že zima nebude príliš krutá“. Ak sa situácia zhorší, najskôr by sa odstavil priemysel a „chránili by sa potreby domácností v oblasti vykurovania,“ povedal.

V skutočnosti už existujú pohotovostné plány. Takmer 60-stranový dokument energetického združenia BDEW identifikuje „možnosti odstávok“ v prípade nedostatku plynu, z ktorých väčšina je v priemysle. V prípade celoštátneho nedostatku plynu je BDEW tiež povinný spustiť včasné varovanie a reportovať príslušnému ministerstvu.

Tam však Nemecko ešte nie je. „Bezpečnosť dodávok je naďalej zaručená,“ odpovedalo ministerstvo hospodárstva na otázku EURACTIV, či BDEW spustil včasné varovanie.