Londýn 5. januára 2022 – Plánovaná klimatická politika môže mať pre Britániu vážne hospodárske dôsledky, varoval britský think-tank Net Zero Watch (NZW) premiéra Borisa Johnsona. Vyzval ho tiež na vyhlásenie stavu energetickej núdze a zavedenie radikálnych politických reforiem s cieľom zabrániť, aby sa kríza energetických nákladov zmenila na ekonomickú a sociálnu katastrofu. NZW podporil aj využívanie zdrojov zemného plynu Spojeného kráľovstva, ktoré by znížilo náklady na energie a zvýšilo energetickú bezpečnosť.
Výzva podľa think-tanku prichádza v čase, keď rastú obavy z ničivých nákladov na energiu a krízy energetickej bezpečnosti, pričom špirálovito rastúce ceny tvrdo zasahujú domácnosti a podniky. NZW pripomína, že Boris Johnson zvažuje rozdať 20 miliárd libier z peňazí daňových poplatníkov dodávateľom energie, ktorí hrozia zdvojnásobením alebo strojnásobením nákladov na energie.
„Napriek tomu, že Británia bude potrebovať zemný plyn ešte desiatky rokov, zákaz frakovania a obmedzenie konvenčného prieskumu plynu viedli k vážnym výpadkom v jeho domácej produkcii. Výsledkom sú predražené ceny energií a rastúca inflácia, bolestivá nákladová záťaž, ktorej už teraz čelia domácnosti,“ uvádza think-tank s tým, že vláda by mala podľa neho urýchlene pozastaviť nákladné „Net Zero“ plány a postaviť náklady na energiu a bezpečnosť dodávok do centra národnej bezpečnosti.
„Vláda má len jeden spôsob, ako sa vyhnúť politickému bezvedomiu, a to zaviesť v Británii radikálne politické reformy a začať využívať obrovské zdroje zemného plynu Spojeného kráľovstva, čo by výrazne znížilo náklady na energie a zvýšilo energetickú bezpečnosť,“ domnieva sa think-tank, ktorý pripomína, že ceny plynu v Spojenom kráľovstve sú takmer 10x vyššie (35 USD/MMBtu) ako v USA (4 USD/MMBtu), kde sa frakovanie široko používa a bridlicový plyn je lacný a je ho dostatok.
Ak by sa moratórium na bridlicový plyn zrušilo „zajtra“, trvalo by najmenej 12 mesiacov, kým by plyn začal prúdiť. „Vláda však musí teraz podniknúť rázne kroky, aby investorom vyslala jasný signál. V opačnom prípade sa energetická kríza a kríza životných nákladov stanú trvalými, čo bude predstavovať existenčnú hrozbu pre túto vládu a mnohé podniky,“ upozornil NZW.
Dátová organizácia British Geological Survey podľa neho odhaduje, že celkový objem bridlicového plynu v Bowlandskej panve je medzi 820 a 2200 biliónmi kubických stôp, pričom stredný odhad je približne 1300 biliónov. Pri súčasných cenách by tak získanie 25 biliónov kubických stôp tohto obrovského zdroja malo hodnotu takmer jeden bilión libier, vyčíslil think-tank.
„Súčasná kríza v oblasti energetických nákladov a dodávok je výsledkom desaťročí nepremyslenej klimatickej politiky, ktorá uprednostňovala nákladné technológie na znižovanie emisií, pričom zanedbávala národnú bezpečnosť, bezpečnosť dodávok a hospodárske a sociálne vplyvy,“ konštatuje NZW, podľa ktorého si závažnosť súčasnej krízy vyžaduje mimoriadne opatrenia, nielen na ochranu spotrebiteľov a hospodárstva, ale aj na to, aby sa kríza nepremenila na hospodársku a sociálnu katastrofu.
Navrhované kroky podporu ťažby a skladovania plynu
Net Zero Watch preto vyzval vládu na realizáciu niekoľkých krokov. Prvým je naliehavé pozastavenie plánov Net Zero a postavenie nákladov na energie a bezpečnosť dodávok do centra národnej bezpečnosti.
Mala by tiež pozastaviť všetky zelené poplatky na účtoch za energiu, dočasne financovať dotácie z daní a rozhodne konať tak, aby sa tieto dotácie v blízkej dobe zrušili.
NZW tiež vyzval vládu, aby zrušila platby za obmedzovanie prevádzky OZE a prinútila veterné a solárne generátory, aby platili vlastné vyrovnávacie náklady, čo by ich podnietilo len k vykonávaniu ekonomických aktivít.
Exekutíva by mala odstrániť všetky fiškálne a iné demotivujúce faktory pre ťažbu ropy a zemného plynu vrátane bridlicového, s cieľom zvýšiť úroveň domácej produkcie.
Ďalším krokom by malo byť pozastavenie zdaňovania uhlíka z výroby uhlia a plynu s cieľom poskytnúť spotrebiteľom úľavu a zaistiť bezpečnosť dodávok.
Vláda by podľa NZW tiež mala znovu otvoriť nedávno zatvorené zásobníky plynu a podporiť nové skladovacie projekty.
Združenie vyzvalo aj na pozastavenie všetkých ďalších politických iniciatív zameraných na dosiahnutie čistého nulového cieľa, vrátane uhlíkových rozpočtov, cieľov pre tepelné čerpadlá a príliš ambiciózneho harmonogramu zákazu benzínových a naftových motorov, kým sa energetický sektor Spojeného kráľovstva nestabilizuje.
Posledný bod výzvy je zameraný na uľahčenie zrýchlenia výstavby a rozmiestnenia malých modulárnych reaktorov pre elektrinu aj teplo.
Podľa riaditeľa NZW Bennyho Peisera je takmer isté, že ak energetické spoločnosti prežijú nadchádzajúcu „búrku“, nebudú schopné splatiť prostriedky vo výške 20 miliárd libier, ktoré požadujú. Rozdávanie miliárd dodávateľom energie, v čase „do neba“ rastúcich cien energií by podľa neho voliči neakceptovali.
Boris Johnson musí naliehavo uprednostniť národnú bezpečnosť vyhlásením energetickej núdze, okamžitým obnovením ťažby plynu v Severnom mori a zrušením zákazu ťažby bridlicového plynu, domnieva sa Peiser. „Pokračovaním uprednostňovania agendy Net Zero pred národnou bezpečnosťou a ekonomickou stabilitou Johnson riskuje, že sa kríza zmení na národnú katastrofu,“ uzavrel.
Foto: shell.co.uk